Při této unikátní příležitosti letos speleologové mimořádně otevřou část jeskyně veřejnosti k nahlédnutí. Amatérskou jeskyni zpřístupňují ochranáři jen při mimořádných příležitostech.
Dnes je tomu přesně padesát let, kdy Jan Vít a dalších sedm amatérských speleologů poprvé spatřili unikátní podzemní prostory v Moravském krasu. Po ročním kopání se před nimi objevil třicet metrů dlouhý jeskynní dóm a s obrovskými krápníky celý stříbrně zářil. Pojmenovali je Stará Amatérská jeskyně. V srpnu téhož roku jeskyňáři byli ještě u kolosálnějšího objevu, takzvané Nové Amatérské jeskyně. Odborníci zjistili, že celý jeskynní systém má více než čtyřicet kilometrů. V podzemí Amatérské jeskyně lze najít čarokrásné krápníky i rozlehlá bludiště. Její chodby po staletí vytvářejí Sloupský potok a Bílá voda, jejichž soutokem vzniká podzemní říčka Punkva.
V Amatérské jeskyni dnes aktivně působí tři skupiny České speleologické společnosti, dohromady až tři desítky lidí. Jde především o výkopové práce, a to za účelem nalezení pokračování chodeb, které jsou zanesené sedimenty vlivem geologického vývoje. Probíhají také potápěčské pokusy v zatopených prostorách či lezení do ještě neprozkoumaných jeskynních komínů. Badatelům v nových objevech pomáhá i sucho v posledních letech, které snížilo hladinu vody v zatopených částech.
Podzemní prostory Amatérské jeskyně jsou pro veřejnost jsou až na výjimky nepřístupné, speleologové je veřejnosti mimořádně zpřístupňují zhruba jednou za dva roky. S helmami a baterkami v doprovodu speleologů budou moci zájemci navštívit jeskyni letos na podzim, pravděpodobně v listopadu. Turisté se při jedné z nich projdou v jeskyni po takzvané ministerské trase. Na prohlídky budou vyčleněny tři víkendy, přesné datum není dosud známo.
Cesta jeskyní bude ale ve zcela odlišném duchu, než jsou návštěvníci zvyklí z běžně přístupných podzemních prostor. Bude se jednat spíše o dobrodružnou výpravu do podzemního světa tak, jak jej vidí jeskyňáři – v Amatérské jeskyni chybí betonové chodníčky, zábradlí, schodiště a elektroinstalace. Prohlídka je tedy určena jen pro fyzicky zdatné, kteří dorazí v holinkách, s vlastní přilbou a dobrou svítilnou. Průvodce vás provede nejen okolo fascinující krápníkové výzdoby, ale také korytem potoka. Po půl kilometru trasa končí v rozměrném Absolonově dómu.