Nábřeží řeky Svratky v Brně dostane nový kabát, na projekt půjde 340 milionů korun, informoval Brňan již v květnu minulého roku. Nyní nastává další realizační fáze, soutěžní návrh prof. Rullera aktuálně čeká na územní rozhodnutí. „V nejbližších dnech se začne s přípravou stavby, a to konkrétně s úpravou ploch budoucího nábřeží v prostoru od koupaliště Riviéra po viadukt na ulici Uhelné,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík“.
Jak už několikrát zaznělo, primárním cílem projektu „Nábřeží řeky Svratky – realizace protipovodňových opatření města Brna, etapa VII a VIII“ je především řešení protipovodňové ochrany města Brna. To bylo definováno před deseti lety Generelem odvodnění města Brna. Plánovanými úpravami bude město ochráněno proti stoleté vodě a zároveň vznikne místo pro rekreaci, sport i společenský a kulturní život.
S návrhem na oživení nábřeží Svratky uspěl v mezinárodní soutěži tým prof. Rullera, pro něhož to byl zároveň i poslední architektonický počin. Do projektu byly vneseny zajímavé prvky, v čele s kavárnou na ulici Poříčí. Navazovat by měla promenáda a řada odpočinkových míst, vzniknou tu zmiňovaná protipovodňová opatření, ale také promenáda pro pěší nebo trasa pro cyklisty.
„Tento soutěžní návrh byl zpracován do podoby dokumentace pro územní řízení a v současné době probíhá povolovací proces. Návrh už získal posouzení vlivu stavby na životní prostředí,“ doplnil aktuální stav projektu náměstek Hladík.
Projekt počítá s vybudováním odsazených protipovodňových zdí, povětšinou dosypaných zeminou a zatravněných, které umožní zpřístupnění břehů a vybudování sítě stezek pro pěší i cyklisty. Na levém břehu vznikne kolonáda se zázemím pro rekreaci a přístupem k vodě. Protipovodňová ochrana bude realizována přírodě blízkým způsobem, který zajistí zvýšení biodiverzity v okolí. Dojde také k rozšíření zatravněných ploch podél vodního toku.
V rámci stavby bude nutné provést kácení dřevin v nezbytném rozsahu. Z kácení na obou březích v délce okolo 3,5 kilometru budou vynechány staré doupné stromy, k zemi tak půjdou především nepůvodní a invazivní dřeviny (javor jasanolistý, pajasan žláznatý), které brání údržbě koryta řeky.
„Území okolo řeky, ale také podmínky zajištění protipovodňové ochrany a ochranných pásem technických sítí neumožňují výsadbu v plném rozsahu, ale najdeme další vhodné pozemky, kde jako kompenzaci vysadíme nové stromy. Těm navíc zajistíme pětiletou povýsadbovou péči, kterou bude provádět Veřejná zeleň města Brna,“ uzavřel náměstek Hladík.