Řekla to v pondělí při zahájení výstavy připomínající 100 let existence fakulty. Fakulta byla jednou ze zakládajících při vzniku Vysokého učení zemědělského v Brně v roce 1919, dodnes ji absolvovalo 20.000 studentů. Zmíněné úkoly podle ní kladou na pedagogy a výzkum velké nároky. Již dnes se fakulta podílí na výzkumech, které mají přispět k úspěšnému pěstování plodin a chovu zvířat i v budoucnu, a tedy k nasycení lidstva.
Řada projektů souvisí právě se změnou klimatu, která se ve střední Evropě projevuje zvyšující se průměrnou teplotou a zvýšeným výskytem extrémních klimatických jevů. "Zabýváme se hormonální regulací odolnosti organismů vůči nedostatku vody či předpovědní mapou možného úhynu ryb," řekl proděkan Radim Cerkal. Dalšími projekty jsou například využití nanotechnologií v potravinářských provozech, bioremediace (odstranění nežádoucích látek) kontaminovaných půd a imobilizace těžkých kovů v půdách, studium struktury včelích virů či výzkum nových potravinových doplňků. "Náš výzkum má přesah i do humánní medicíny. Jde o získávání biologicky aktivních látek z rostlin, které mají zdravotní účinky nebo prodlužují trvanlivost potravinářských výrobků," uvedl Cerkal. Podle něj se vědecko-výzkumný záběr fakulty v posledních letech významně rozšířil díky velkým investicím do infrastruktury.
Brněnská fakulta patří ke třem českým, které připravují odborníky pro zemědělství, další jsou jen v Praze a Českých Budějovicích. "Naším úkolem je více přenášet výsledky výzkumu do praxe, což je bolest většiny českých univerzit. A také chceme nyní mnohem více než dříve investovat do lidí, abychom přivedli špičkové vědce a pedagogy. Zároveň chceme více praxe pro studenty," řekla Nerudová.
Během roku bude fakulta připomínat své výročí například Velikonočním Jarmarkem století, při Jihomoravských dožínkách, při podzimní akci Orba století a Vánočním jarmarku. V červnu také začne v Technickém muzeu v Brně výstava předmětů, tiskovin a fotografií provázejících existenci fakulty.