Podpořeny budou školy, které se zapojily do projektu Příběhy našich sousedů, i školy, které se účastní projektu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu.
Příběhy našich sousedů
Městští radní doporučili zastupitelům schválit poskytnutí neinvestičních příspěvků v celkové výši 420 tisíc Kč základním školám na území města Brna na realizaci vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů pořádaného společností Post Bellum – Paměť národa. Každá škola, která se zapojí vytvořením jednoho týmu, získá 23 tisíc Kč, při vytvoření dvou týmů obdrží 37 tisíc Kč.
Jde o vzdělávací projekt určený pro žáky osmých a devátých tříd základních škol. Ti se za doprovodu svých učitelů a koordinátorů z Post Bellum na několik měsíců stanou rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy a budou mít za úkol vyzpovídat pamětníka ze svého okolí, natočit jeho vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. Nakonec musí vystoupit před publikem a výsledky své práce představit veřejnosti a odborné porotě.
„Do projektu se přihlásilo 14 základních škol, což znamená přibližně 100 zainteresovaných žáků, kteří se budou vzdělávat v našich moderních dějinách. Projekt Příběhy našich sousedů by měl přispět k mezigeneračnímu porozumění a také ke znalosti místních dějin,“ uvedl člen Rady města Brna pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý.
Přihlášené školy: ZŠ Gajdošova 3, ZŠ Heyrovského 32, ZŠ a MŠ Horníkova 1, ZŠ J. Babáka 1, ZŠ Jasanová 2, ZŠ Kamenačky 4, ZŠ Kneslova 28, ZŠ Košinova 22, ZŠ Krásného 24, ZŠ Labská 27, ZŠ Řehořova 3, ZŠ Sirotkova 36, ZŠ Slovanské nám. 2, ZŠ Vejrostova 1
Mezinárodní cena vévody z Edinburghu
Příspěvek od města v celkové výši 522 tisíc korun si mezi sebe rozdělí 8 institucí zapojených do projektu The Duke of Edinburghs International Award Czech Republic Foundation (DofE). Finance, které pro ně dnes schválili brněnští radní, umožní organizacím zajistit kompletní zaškolení vedoucích projektu, uhradit roční poplatek za členství v DofE, odměny zapojeným pedagogům a nákup materiálního vybavení pro dobrodružnou expedici. Dále je možné získat prostředky na poplatky za složení jazykové zkoušky pro každého úspěšného žáka zapojeného do projektu DofE.
Zastupitelstvo města Brna schválilo memorandum o spolupráci mezi městem Brnem a DofE v roce 2017. DofE je obecně prospěšnou společností realizující projekt neformálního vzdělávání pro mladé lidi ve věku 13 až 24 let poskytovaný školami a dalšími organizacemi pracujícími s mládeží. Cílem projektu je komplexní rozvoj mladého člověka a jeho přivedení k rozmanitým volnočasovým aktivitám a pomoc při získávání dovedností pro budoucí život a kariéru prostřednictvím rozvíjení talentu, sportovních aktivit, dobrovolnické činnosti a závěrečné dobrodružné expedice.