Návěs, vybavený laserovou řezačkou, 3D tiskárnami, robotickým ramenem a dalšími pro mnohé futuristickými přístroji, vyjel do první školy v Brně. Finančně ho podpořil Jihomoravský kraj, město Brno a řada firemních sponzorů. Hlavním cílem je podpora technického vzdělávání na školách a tato laboratoř bude jezdit po celém kraji. Jen v Brně navštíví celkem 17 škol.
„Pojízdná laboratoř FAB LAB navazuje na projekt otevřené digitální dílny FabLab Brno, kterou provozuje Jihomoravské inovační centrum. Tím, že je tato dílna nově součástí nákladního auta, zvýšíme počet studentů, kteří si budou moci jednotlivé technologie vyzkoušet. Jedná se o další prohloubení podpory technického vzdělávání, o kterou se na brněnských školách dlouhodobě snažíme,“ uvedl brněnský radní Jaroslav Suchý.
Co do vybavení a rozměru jde o unikát. FabLab Experience je největší na světě. První otevřená digitální dílna pro veřejnost (FabLab Brno) funguje bezmála dva roky v brněnském sídle JIC. Za tu dobu se v ní vystřídala třicítka škol převážně z moravské metropole. Zájem o prohlídky a workshopy byl z jejich strany velký a lidé z FabLab se proto rozhodli udělat variantu na kolech. Vznikl FabLab Experience, který za žáky a studenty bude jezdit přímo do škol.
„Na pilotní půlrok se nám přihlásilo 64 škol, což je dvojnásobek naší kapacity. Do konce června tak máme program sestavený. Navštívíme školy napříč regionem. Pojedeme třeba do Hodonína, Znojma nebo Mikulova. V plánu je také účast na festivalech a veletrzích jako je třeba Open House Brno, rakouský Maker Fair Vienna nebo Future Port Prague,“ říká manažer FabLab Tomáš Mejzlík z JIC.
Pozvat digitální laboratoř může každá základní škola z Brna a střední škola z jižní Moravy přes registrační formulář, který dvakrát ročně rozešlou ředitelům jejich zřizovatelé. Na webu www.fablabexperience.cz se můžou dozvědět detailní informace o projektu. Lektoři z JIC se budou žákům, studentům i učitelům intenzivně věnovat tři dny. Vyzkoušet si práci s přístroji budou moct třídy po menších skupinkách. „Ráno a dopoledne podniknou prohlídku po kamionu, seznámí se s digitální výrobou. Po obědě projdou školeními a naučí se s přístroji zacházet. Poté si něco vyrobí a případně odnesou domů na památku,“ doplňuje manažer FabLab Experience Daniel Šín z JIC.
Kamion s návěsem o výměře přibližně 44 m2 má zázemí pro dva lektory a moderní vybavení čítající desítku přístrojů.
Kromě registrace nepředstavuje návštěva speciálního kamionu pro školy žádnou složitou administrativu a služba je zdarma. Výstavba mobilního FabLabu vyšla na osm milionů korun. Partneři dodali vybavení za dva a půl milionu korun. Z velké části přispěl Jihomoravský kraj. „Máme mnoho šikovných a vynalézavých lidí s vlastním nápadem, kteří ne vždy mají potřebné podmínky pro jeho realizaci. Laboratoř FabLab, která funguje už druhým rokem, tato odvětví spojuje, soustřeďuje na jedno místo a dělá je dostupnými pro širokou veřejnost. Pojízdná laboratoř by měla inspirovat a motivovat žáky a studenty i ve školách mimo metropoli tím, že jim umožní vyzkoušet si ty nejmodernější technologie,“ konstatoval hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.
Peníze na provoz, tedy rovný milion korun, dalo také město Brno. „Vozidlo se v Brně bude postupně nacházet na třech hlavních stanovištích, a to při ZŠ Tuháčkova v městské části Brno-jih, při ZŠ Labská ve Starém Lískovci a při ZŠ Novolíšeňská v Líšni. Do těchto stanovišť zavítají i žáci z okolních škol. Celkově tak v tomto školním roce navštíví truck FAB LAB žáci ze 17 brněnských základních škol,“ dodal radní Suchý.
Finančně podpořilo digitální laboratoř na kolech Vysoké učení technické v Brně (VUT), společnost Thermo Fisher Scientific, Honeywell a AT&T. Mezi další podporovatele patří Portiva, Vodafone, Trilab, Prusa Research, Aubo nebo Schunk.
FabLab (Fabrication Laboratory)
FabLab je zkratka „Fabrication Laboratory“ neboli výrobní laboratoř. Označuje místo vybavené počítačově řízenými stroji, které jsou schopny vyrobit širokou škálu výrobků. FabLab Brno je součástí celosvětového hnutí, jehož členy – tzv. makery – definuje to, že se nespokojí s hotovým řešením produktů, které najdou v obchodě. Místo toho si na míru vyvíjí a vyrábí vlastní. Postupy na jejich vylepšování pak mezi sebou sdílí. Do hnutí spadá přes 1 500 certifikovaných laboratoří ve více než 100 zemích světa. Označení FabLab mohou oficiálně nést laboratoře splňující tři požadavky:
– mají určité minimální vybavení (3D tiskárny, laserová řezačka, CNC frézka, vrtačka, bruska a další ruční nástroje)
– sdílejí s celosvětovou komunitou know-how pojící se k výrobním postupům výtvorů, které ve FabLabech vznikají
– zpřístupňují laboratoř široké veřejnosti