Několik měsíců věnuje stovka brněnských žáků projektu Příběhy našich sousedů. Čeká je natáčení vzpomínek pamětníků, digitalizace fotografií i hledání v archivech. Získané informace pak použijí pro vytvoření psané, rozhlasové nebo televizní reportáže nebo se příběhy stanou podkladem například pro komiks.
„Žáci se díky tomuto projektu seznámí s technikami, jakými pracují moderní média, a dozvědí se něco o novodobých dějinách i o lokální historii. Věříme, že předávání zkušeností mezi generacemi je nejpřirozenějším způsobem vzdělávání. Žádná učebnice nedokáže inspirovat tak jako vyprávěný příběh,“ vysvětlil David Butula z Post Bellum.
Výsledky své práce žáci v červnu představí odborné porotě i veřejnosti. Rozhlasové reportáže odvysílá také Český rozhlas Brno. Všechny výstupy jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.
Aktuální běh projektu Příběhy našich sousedů je jednou z prvních aktivit nově otevřené pobočky Post Bellum pro Jihomoravský kraj, která od listopadu sídlí v bývalé káznici na Cejlu. V celorepublikovém kontextu se do něj dosud zapojilo na 3000 žáků a studentů z 61 škol, kteří zdokumentovali či dokumentují celkem 856 pamětnických příběhů.
Pokud zastupitelé podpoří rozhodnutí radních, město na tento projekt přispěje 420 tisíci korunami.