Promítat se bude stejně jako loni v Univerzitním kině Scala, v Café Práh ve Vaňkovce a nově v klubu Leitnerka a v kavárně Trojka.
„Festival zahájí film Na jejích bedrech. Je to portrét světoznámé jezídky Nadji Muradové, příběh dívky, kterou věznil Islámský stát. Muradové se podařilo uprchnout a snaží se na různých fórech v Evropě i Americe informovat o tom, co se v oblasti děje, a motivovat státy, aby proti tomu zakročily,“ popsal koordinátor festivalu Dan Petrucha. Promítat se bude ve čtvrtek 21. března v kině Scala od 18 hodin, po filmu následuje debata s politologem Markem Čejkou.
Přehlídka si zakládá na tom, že stejně důležité jako projekce filmů jsou právě i následné debaty. „Promítání snímku Bratři Okamurové se zúčastní architekt Osamu Okamura. Máme domluvenou i Markétu Kutilovou, válečnou reportérku, která přijede debatovat k filmu Ženy s náušnicemi ze střelného prachu. A ještě je tu reportér Vojtěch Boháč k dokumentu Novaja o redakci deníku Novaja gazeta,“ prozradil Petrucha.
Ti, kteří přežili nejhorší teroristický útok v dějinách Norska
V Brně diváci zhlédnou i snímek Rekonstrukce Utøyi, který v soutěži v rámci pražského festivalu získal zvláštní cenu mezinárodní poroty. „Tento film jde daleko za hranice původního východiska a na příkladu těch, kteří přežili nejhorší teroristický útok v dějinách Norska, který si vyžádal 77 mladých životů, ukazuje s brutální upřímností, jak se lidé vyrovnávají s nepředstavitelnými hrůzami. Film nabízí šokující a překvapivý pohled na paměť, žal a způsob, jakým se mladí přeživší pokoušejí pochopit nepochopitelné,“ znělo zdůvodnění poroty. Promítne jej Scala 22. března a Café Práh 28. března.
Studentské hnutí přerostlo do celonárodních protestů
Porota Václava Havla vybírá z dokumentů uváděných v kategorii Máte právo vědět a oceňuje film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Nejlepším dokumentem se v této kategorii stal film Tohle všechno musí skončit. Rekapituluje cestu studentského hnutí bojujícího proti vysokým poplatkům na univerzitě v Johannesburgu, které nakonec přerostlo do celonárodních protestů proti společenské nerovnosti. Zajít na něj lze 23. března do Café Práh a 26. března do klubu Leitnerka.
Jak fungují sociální sítě
Studentskou porotu nejvíce zaujal snímek #FollowMe, který ukazuje pozadí fungování Instagramu – jedné z nejoblíbenějších sociálních sítí současnosti. „Tento snímek jsme vybrali, protože se bezprostředně týká takřka nás všech, mladých lidí. Díky němu jsme mohli nahlédnout pod pokličku věcí, o kterých tušíme, že se dějí, ale často si to ani nechceme připustit,“ vysvětlila své rozhodnutí porota. 27. března jej uvede Scala.