Obchodní řetězec Lidl prodával dva druhy masných výrobků, u nichž Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila, že jsou falšované. Oba jsou původem z Polska, prodávané pod privátní značkou Pikok. Bylo v nich méně masa, než být mělo, uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Mluvčí Lidlu Zuzana Holá v reakci sdělila, že řetězec na základě výsledků kontroly inspekce oba produkty okamžitě stáhl z prodeje.
"Výsledky kontroly SZPI u obou výrobků neprodleně řešíme s dodavatelem a rozhodně z nich vyvodíme důsledky," uvedla Holá. S prodejcem inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty. Nejde o první případ falšování masných výrobků v Lidlu, objevují se i v jiných řetězcích.
Ve výrobku Pikok Kuřecí maso – Sterilovaný masný výrobek o hmotnosti 280 gramů s datem minimální trvanlivosti do 23. listopadu 2020 mělo být 80 procent masa. "Analýza prokázala přítomnost masa v množství 72,1 procenta," uvedl Kopřiva.
Ve výrobku Pikok Chalupářské vepřové maso – Sterilovaný masný výrobek o hmotnosti 300 gramů s datem minimální trvanlivosti do 20. prosince 2020 mělo být 89 procent masa, analýza potvrdila přítomnost pouze 78,9 procenta masa.
"K výrobku Pikok Chalupářské vepřové maso s datem minimální trvanlivosti 20. prosince 2020, číslo šarže: L: 17660 máme od dodavatele k dispozici protokol z laboratorních testů, podle kterého je obsah masa v pořádku. Celou záležitost tedy aktuálně s dodavatelem prověřujeme," reagovala mluvčí Lidlu.
Inspekce nařídila šarže stáhnout z prodeje a udělat analýzu zaměřenou na obsah masa v akreditovaných laboratořích u pěti dalších dodaných šarží těchto potravin, a to na vlastní náklady.
Vzhledem k opakovaným zjištěním falšování u tohoto druhu výrobků bude inspekce pokračovat v kontrolách s nesníženou intenzitou. Výrobci a prodejci falšováním získávají nelegální konkurenční výhodu na trhu proti poctivým výrobcům a prodejcům. Do potravin dávají místo masa levnější složky.