Centrum experimentálního divadla (CED) podle ředitele Miroslava Oščatky začne víc sledovat spotřebu tepla. V domácnostech i veřejných institucích se prostory často zbytečně přetápí na teploty výrazně překračující 20 stupňů, uvedl Oščatka.
"Samozřejmostí je přechod na úsporné řešení osvětlení a recyklace materiálů při výrobě scény a kostýmů. Takových bodů je řada. Primární je ale zavádění obnovitelných zdrojů energie a podpora nulových budov – a to je zejména věc města," uvedl Oščatka. Divadla jsou podle něj připravená o problémech klimatu informovat veřejnost a vzdělávat ji. Například HaDivadlo připravuje sezonu zaměřenou na ekologická témata.
Výzvu motivovala obava z nevratné klimatické změny. Odkazuje ke zprávě mezivládního panelu OSN, podle které má lidstvo poslední šanci zachovat poměrně stabilní klima. Výzvu vedle CED podpořilo Národní divadlo Brno, nakladatelství Host, Moravská zemská knihovna, Moravská galerie, klub Fléda nebo festival Serial Killer.
Podle radního pro kulturu Marka Fišera (za Piráty) bere vedení Brna výzvu vážně a udělá vše pro to, aby se její obsah co nejvíce odrážel v každodenní politice města. Koaliční Piráti chtějí například iniciovat vznik pracovní skupiny zástupců města a logistických firem.
"Cílem by mělo být memorandum o spolupráci města s firmami, které řeší městskou logistiku. Vzorem pro takovou spolupráci může být pro Brno nizozemský Groningen, kde podobný dokument vznikl v roce 2014," uvedl Fišer. Groningen si podle něj vytknul za cíl, aby městská logistika byla do roku 2025 bezemisní.
Výzvu přivítal i náměstek primátorky Petr Hladík, který se o postupu brněnských kulturních organizací zmínil i na facebookových stránkách. „Moc si vážím této výzvy a věřím ve společnou spolupráci s kulturními institucemi, aby se nám těchto cílů podařilo dosáhnout. Město Brno je v tomto ohledu hodně daleko, již dříve se připojilo k Paktu starostů a primátorů, evropské iniciativě měst a obcí a zavázalo se ke snížení emisí CO2 o 40 % do roku 2030 a ke zvýšení odolnosti vůči dopadům klimatické změny. Dosáhnout toho chceme úsporou energií, zvyšováním energetické účinnosti, využíváním energie z obnovitelných zdrojů, a to zejména v oblasti budov, dopravy a veřejného osvětlení,“ popsal náměstek Hladík.
Výzva kulturních organizací má však i své kritiky. Bývalému primátorovu náměstkovi Robertu Kotzianovi ze spolku Brno+ vadí, že se představitelé příspěvkových organizací – CED a Národního divadla Brno – pustili do "politického aktivistického angažmá". "Tuto silně politickou aktivitu dvou zmíněných městských organizací považujeme za nepřijatelnou a skandální. Od vedení města očekáváme směrem k těmto organizacím razantní kroky," uvedl Kotzian pro ČTK.