Na venkově se před Velikonocemi i během nich dodržují lidové zvyky. Jedním ze symbolů největšího křesťanského svátku jsou zdobené kraslice, které dívky dávají jako odměnu koledníkům. Na výstavu kraslic se mohou těšit návštěvníci mikulovského zámku, velikonoční výstavu nabídnou také například v Galerii Jonáš v Blansku, kromě kraslic lidé uvidí i pomlázky nebo velikonoční dekorace.
Výstavy vín mají v jihomoravských obcích letitou tradici. Kolem 600 vzorků nabídnou vinaři z Pálavy a okolí návštěvníkům sobotní výstavy v Pavlově. V sobotu bude výstava vín také v Šatově, v neděli v Šitbořicích, Dolních Dunajovicích nebo Bořeticích. Košty vín chystají pro zájemce také v Miloticích, kde bude v nabídce přes 1000 vzorků. Po vybraných sklepech a vinotékách mohou v sobotu putovat i návštěvníci Valtic.
Lidé, kteří zůstávají na Velikonoce ve městech, mohou navštívit velikonoční slavnosti. V Brně budou na zájemce čekat na náměstí Svobody vystoupení folklorních souborů, přes 40 stánků s proutěným zbožím nebo keramikou. Pro malé i velké bude v provozu rukodělná dílna.
Spirituální rozměr Velikonoc připomene v Brně festival duchovní hudby. Ozdobou přehlídky bude hudba estonského skladatele Toivo Tuleva. "Tulev je detailně obeznámen s historickými hudebními styly včetně gregoriánského chorálu, k němuž ve své tvorbě rád odkazuje, ale není mu cizí ani prostředí rockové hudby. Velmi často se inspiruje právě událostmi svatého týdne," uvedl dramaturg festivalu Vladimír Maňas.
Velikonoční akce chystají i v Mikulově a Znojmě. Znojmo také pořádá soutěž o nejkrásnější velikonoční výzdobu domu.
Velikonoce se budou slavit i na jihomoravských hradech a zámcích. Mluvčí Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová zmínila například hrady Bítov a Pernštejn, zámky Rájec, Valtice a Lysice. Na valtickém zámku si zájemci poslechnou koncert sboru Virtuosi di Mikulov nebo uvidí přehlídku historických kostýmů.