Symbolicky tak právě v našem městě oslaví Mezinárodní den kosmonautiky, který odkazuje na let Jurije Gagarina 12. dubna 1961.
Andrew Feustel se ženou Indirou, která má české kořeny, navštívili brněnskou primátorku chvilku po poledni. „Bylo to velmi přátelské setkání, při kterém jsme se bavili nejen o jeho výletech do kosmu, ale také o jejich vztahu k České republice a městu Brnu,“ shrnula posléze primátorka Markéta Vaňková.
Andrew Feustel na sebe prozradil i to, že jednou z inspirací k povolání astronauta mu bylo i sci-fi a že věří, že lidstvo jednou bude obývat i jiné planety. „Na tu naši ale musíme být opatrní," doplnila ho okamžitě jeho žena Indira. „Já ji mám ráda a chtěla bych na ní zůstat."
Andrew Feustel navštívil Českou republiku poprvé v roce 2009, po svém letu v raketoplánu Atlantis k Hubbleovu kosmickému dalekohledu, při němž si do svého osobního balíčku přibalil Písně kosmické Jana Nerudy. Právě tehdy se zde, v České republice, dozvěděl, že poletí podruhé, a to v roce 2011 v raketoplánu Endeavour na Mezinárodní kosmickou stanici. Tehdy s sebou vzal symbol mnoha generací – postavičku Milerova Krtka, který se stal „českým kosmonautem“, jehož prostřednictvím se především děti a mládež seznámily s životem na oběžné dráze.
Vzdělávací program Do kosmu s Krtkem funguje dodnes a zprostředkoval přenos informací i z třetího letu Andrewa Feustela v roce 2018, kdy strávil na Mezinárodní kosmické stanici přes půl roku a v druhé polovině pobytu byl jejím velitelem. Tehdy s ním opět cestoval český krteček, tentokrát jen v menším provedení, protože v kabině Sojuz bylo pro cestu na Mezinárodní kosmickou stanici méně místa než v raketoplánu. S sebou vzal také kresbu židovského chlapce „Měsíční krajina“, kterou nadaný třináctiletý Petr Ginz nakreslil v roce 1942 v terezínském ghettu. Andrew Feustel k dnešnímu datu strávil ve vesmíru 226 dní, z toho 61 hodin a 48 minut ve volném kosmickém prostoru.
Andrew Feustel a symbolické české propojení aneb Co s sebou vzal do vesmíru:
2009, raketoplán Atlantis – Písně kosmické (dnes vystaveny v prohlídkovém okruhu na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově)
2011, raketoplán Endeavour – Krtek astronaut, speciálně vyrobený Moravskou ústřednou Brno, aby vyhovoval podmínkám NASA a mohl letět v osobním balíčku („bydlí“ v České republice, stále jezdí po školách a besedách v rámci vzdělávacího programu Do kosmu s Krtkem)
2018, Mezinárodní kosmická stanice – znovu krteček, tentokrát menší, a především kresba Petra Ginze „Měsíční krajina“, kterou namaloval židovský chlapec v terezínském ghettu dva roky před svou smrtí.