Cenu v Londýně v pondělí večer převzali ředitel pořádajícího Národního divadla Brno Martin Glaser a umělecký šéf operního souboru Jiří Heřman. Divadlo o úspěchu informovalo na svém webu.
Šestý ročník operního a hudebního bienále zasvěceného dílu Leoše Janáčka se uskutečnil od 17. listopadu do 5. prosince loňského roku. Zaznamenal rekordní návštěvnost. Přišlo 13.278 platících diváků ze 30 zemí světa. Průměrná zaplněnost hlediště přesáhla 95 procent.
Podle Glasera s Heřmanem je získané ocenění operním ekvivalentem filmového Oscara. Jde prý o jasný signál, že dílo skladatele Janáčka má stále ohlas nejen v zahraničí, ale i v Česku.
Na festivalu Janáček Brno mohli zájemci loni vidět kompletní skladatelovo jevištní dílo. Přehlídku zahájilo nové nastudování Příhod lišky Bystroušky v podání Národního divadla Brno. Na festival zavítala také Vlámská opera, Velké divadlo Stanisława Moniuszka z Poznaně nebo Velšská národní opera.
Sedmý ročník se uskuteční na podzim 2020. Letos je v plánu několik akcí a koncertů, které mají zájemcům ukrátit čekání. V říjnu se po dvouleté odmlce na repertoár Národního divadla vrátí Její pastorkyňa v režii Martina Glasera. V listopadu zahraje Jan Jiraský na restaurovaný skladatelův klavír, v prosinci vystoupí v Redutě Pavel Haas Quartet, zazní například Janáčkovy Listy důvěrné.