Zatímco loni zasahovali u těchto tzv. bariatrických pacientů spíš výjimečně, letos už jich jsou desítky. Záchranáři pro jejich převoz používají speciálně vybavený vůz. Volající na tísňovou linku by tak měli na tuto okolnost vždy upozornit, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí záchrané služby Jihomoravského kraje Michaela Bothová. Ve většině případů je podle ní pacient obézní z důvodu nějaké závažné nemoci a sám není schopen svoji váhu ovlivnit.
K bariatrickým pacientům záchranáři nejčastěji vyjíždějí kvůli pohmožděninám, frakturám, bolestem břicha, dušnosti či vysokému tlaku. Určit přesnou váhu, kdy už lze hovořit o bariatrických pacientech, ale není snadné. "Můžete mít totiž ženu či muže o váze 130 kilogramů, pokud mají vysokou postavu, tolik to nevadí. Pokud je však obézní pacient malého vzrůstu, tělo se takzvaně přelévá přes nosítka a transport pacienta je o to náročnější," uvedla Sylva Nováková z oddělení krizové připravenosti jihomoravské záchranné služby.
Záchranáři k převozu nadměrných pacientů používají sanitku pro pacienty s vysoce nebezpečnou nemocí. "Máme v ní speciální nosítka, jakýsi elektrický stůl, který unese maximální hmotnost 300 kilogramů. Nejtěžší pacient, co si za poslední dobu pamatuji, měl 280 kilogramů. Ale setkali jsme se i s naprosto rekordní hodnotou, šlo přibližně o 350 kg kilogramů. Tady už nepomohou ani výše zmíněná speciální nosítka, tady musíme do jisté míry improvizovat," uvedla Nováková. Problém je ale to, že ne vždy se záchranáři od volajících dozvědí, že jde o mimořádně obézního pacienta.
V extrémních případech podle mluvčí zasahuje u takového člověka až šest prostředků, například tři vozy záchranářů a tři vozy hasičů. Někdy jde i o několikahodinové zásahy. Asistence hasičů je někdy podle mluvčí nezbytná, protože hrozí úraz pacienta, ale i posádky záchranářů. Dalším důvodem pro přivolání hasičů je podle Bothové například to, že pacient bydlí v podkroví či vyšších patrech, kam vedou schody, nebo je místnost hodně malá a je obtížné bariatrika ze stísněného prostoru dostat do sanitky. Hasiči disponují speciální vanou s popruhy, kam pacienta uloží do jakési prohlubně. Vana má více úchytů, takže ji může nést hned několik mužů.
Záchranná služba má ale někdy problém vybrat zařízení, kam takového člověka převézt. "My se samozřejmě snažíme jet do nejbližšího zařízení, které je schopno poskytnout adekvátní péči. Zdravotnická zařízení informujeme vždy dopředu o tom, že jde o nadměrného pacienta. Mohou však nastat potíže s jeho přeložením, ne všechny nemocnice disponují speciálními lůžky pro bariatriky. Stejně tak nemusí být vybaveny přístrojem CT, RTG či operačními stoly, které jsou konstruovány na vyšší hmotnost," uvedla ředitelka jihomoravských záchranářů Hana Albrechtová.