Podle zákona o volbách do Evropského parlamentu (EP) právo volit na území ČR do EP mají kromě občana ČR, který alespoň 2. den voleb dosáhne věku 18 let, také občané jiného členského státu, kteří kromě věku musí splňovat další podmínky: musí být alespoň od 10. 4. 2019 vedeni na území ČR v evidenci obyvatel, požádali do 14. 4. 2019 obecní úřad podle místa trvalého pobytu o zápis do seznamu voličů pro volby do EP, popřípadě do tohoto data požádali příslušný obecní úřad o převedení údajů z dodatku stálého seznamu voličů pro účely voleb do zastupitelstev obcí do seznamu voličů pro volby do EP. Pokud občan jiného členského státu EU požádal o zápis do seznamu voličů pro volby do EP již při volbách v roce 2004, 2009 a 2014, je nyní do seznamu voličů zaveden automaticky.
Podmínkou výkonu volebního práva ve volbách do EP (občana ČR i občana jiného členského státu EU) je zápis do seznamu voličů pro tyto volby!
Voliči, který není zapsán ve výpisu ze seznamu voličů pro volby do EP, komise hlasování neumožní. TO NEPLATÍ, pokud volič hlasuje na voličský průkaz, nebo pokud se volič v době po 14. 4. 2019 do 22.5.2019 (tj. do uzavření seznamu voličů pro volby do EP) přestěhoval a předloží komisi v místě nového bydliště potvrzení, že byl vyškrtnut ze seznamu voličů pro volby do EP v místě původního bydliště.
Pokud se jedná o voliče, který je zapsán ve zvláštním seznamu voličů u zastupitelského úřadu, což je volič, který se dlouhodobě zdržuje v zahraničí, předloží komisi podle trvalého pobytu v ČR potvrzení ze zastupitelského úřadu, že byl ze zvláštního seznamu vyškrtnut. Takový volič musí zároveň prokázat své právo hlasovat ve volebním okrsku.
Povinnost předložit potvrzení v případě přestěhování se nevztahuje na voliče, kteří se v rozhodném období přestěhovali v rámci obce a ve statutárním městě Brně v rámci území jedné městské části.
Poslední květnový víkend přinese souběh voleb do Evropského parlamentu a vyhledávané Noci kostelů. Pátečním ohňostrojem nad Špilberkem propukne také několikatýdenní festival zábavy. Po Brně se proto bude pohybovat přibližně o sto padesát strážníků více než o běžných víkendech. Od pátečního večera až do brzkých ranních hodin se hlídky městské policie zaměří na preventivní kontroly v okolí kostelů, chrámů a modliteben. „Z minulých let můžeme dovozovat, že bezpečnostní rizika spojená s Nocí kostelů jsou nepatrná. Zájem veřejnosti je však velký a vyčlenili jsme proto tři desítky strážníků, abychom nic neponechali náhodě,“ vysvětlil Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.
Jen v moravské metropoli se k večernímu programu připojí přes padesát spirituálních míst. „Hlídky tedy budou k dispozici návštěvníkům pro případ potíží. Kromě veřejného pořádku zajistí v nezbytných případech i bezpečnost a plynulost dopravy,“ doplnil Pavel Čermák, vedoucí odboru pořádkových útvarů. Nejvíce církevních objektů se otevře veřejnosti v městské části Brno-střed, kde městská policie vyčlenila přibližně třetinu všech zapojených hlídek.