Lidskoprávní hnutí Amnesty International u příležitosti veletrhu pokazuje na údajně nezodpovědný vývoz z Česka. Požaduje zastavení dodávek zbraní všem zúčastněným stranám konfliktu v Jemenu. Podle Amnesty International končí v rukou jemenských ozbrojenců některé zbraně a vojenský materiál vyvážený z Česka do Spojených arabských emirátů.

Ve stánku na Malinovského náměstí sbírají aktivisté z Amnesty International podpisy pod petici ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi (ČSSD). Lidé mohou poskytnout také svůj portrét pro fotopetici, ve které se snímky signatářů skládají do slova "Ne".

Hnutí Nesehnutí zase poukazuje na to, že zbrojařský veletrh slouží také k dojednávání zbrojních zakázek s nesvobodnými zeměmi. Zmiňuje Turecko. "V zemi jsou vězněni političtí oponenti i novináři a novinářky. Obchod se zbraněmi není jako jakýkoliv jiný obchod. Zbraně v rukou diktátorů napomáhají masivnímu porušování lidských práv," uvedla Hana Zoor Svačinková z Nesehnutí.

Ve čtvrtek dopoledne aktivisté z Nesehnutí chystají happening před hlavním vstupem na výstaviště. Na dnešek, čtvrtek i pátek avizovali informační stránek "Cestovní kanceláře Smrt" na Malinovského náměstí. Chtějí tam prezentovat země, v nichž končí české zbraně. Dnes v ohlášených 14:00 ale stánek na místě ještě nebyl.

Cílem Nesehnutí je upozornit na kontrast mezi tím, jak některé země vnímáme coby turistické destinace, a tím, jaký je tam skutečný stav lidských práv. "Vidíme je jako atraktivní místa pro strávení dovolené. Už ale nechceme vidět, že Vietnam tvrdě potírá jakoukoliv politickou opozici nebo že v Egyptě se ještě nedávno střílelo do demonstrujících," uvedl Vít Kozák z hnutí.

Proti veletrhu se vymezuje také brněnská skupina Food not Bombs (Jídlo místo zbraní). Připravila happening, na pátek chystá koncert v Kabinetu múz.