Barokní kovárna v Těšanech na Brněnsku, památka ve správě Technického muzea Brno, připravila celodenní akci pro rodiny s dětmi jako propagaci mizejících manuálních dovedností a kovářského i kolářského řemesla.
Kovářská dílna těšanské památky má podobu z 19. století s původním vybavením, unikátní dvouohnišťovou výhní s širokým otevřeným komínem, měchy, kovadlinou, kovářským ponkem a nářadím. Kolářská část prezentuje výrobu kol, vybavení a nástroje. Kováři i koláři pracují v autentickém prostředí. Kolářské řemeslo představuje rodina Uherkova z Vysočiny a Adam Florián ze Slavkova. A že se jedná o mistry svého oboru dokazuje titul Aleše Uherky – Nositel tradice lidových řemesel v oboru tradiční kolářství. V kovárně se na malé i velké návštěvníky těšil mistr kovář a malí návštěvníci u něj mohli složit i tovaryšskou zkoušku.
"Dříve skoro každý kluk uměl zacházet s nářadím a kladivo pro něj nebylo neznámé. Dnes se tyto dovednosti pomalu vytrácí a mnoho dětí zatlouká hřebík na naší akci poprvé," uvedla edukátorka muzea a autorka programu pro děti Alena Najbertová.
Ovšem nejen pro děti byl připravený program: práce se dřevem, vlastnoruční výroba hřebíku či jednoduché podkovičky, poznávání řemeslného nářadí, poznávání dřevin podle listů, šišek či jehličí, poznávání bylinek, surovin, které používala kovářka v kuchyni a další. „Připomeneme si i slavnou brněnskou pověst o koláři Birkovi a děti si budou moci vyzkoušet koulení kola,“ říká Alena Najbertová. „Sami návštěvníci zde vidí, že zdánlivě jednoduché koulení chce značnou dávku obratnosti.“ Nejen o řemesle, ale také o životě v takové kovárně – kolárně se návštěvníci dozvědí přímo v autentické atmosféře prostředí z předminulého století. Kovárna nabízí i obytnou část s dobovým nábytkem, nádobím a také hospodářské budovy.