Přehlídka se letos koná v Bochnerově paláci, poslední původní budově továrního areálu Vlněna, dnes si ji prohlédli novináři.
Festival založila Alexandra Georgescu s cílem vytvořit místo pro setkávání profesionálů z celého světa, kde si mohou vyměňovat názory a zkušenosti a přibližovat design veřejnosti. Na Brno Design Days přijede například Lio de Bruin z Nizozemska, který představí materiálový design, nebo architekt Ben de Lange z pekingského studia Superimpose.
Součásti festivalu je studentská výstava semestrálních projektů, klauzurních, bakalářských či diplomových prací. Letos má výstava tři kategorie, a to produktový design, nábytek a grafický design. "Přihlásilo se 73 studentů z různých škol, nejvíce však z Brna z Mendelovy univerzity nebo Vysokého učení technického. Z nich se vybralo 40 prací, ze kterých může každý návštěvník vybrat svoji nejoblíbenější a dát jí hlas," uvedla kurátorka studentské výstavy Tereza Číková.
Jednou z vystavených prací je například série grafických prací s názvem Osmnáct dnů bez sociálních sítí. "Vystavená práce vznikla tak, že studentka byla osmnáct dní bez připojení k internetu a za úkol si dala každý den vytvořit jeden plakát," řekla Číková.
Vzhledem k tématu letošního ročníku festivalu bylo jedním z cílů pořadatelů propojení designérů s brněnskými vlastníky maloobchodů. K tomu přispívá zejména projekt Výlohy jak Brno, který je součástí festivalu. Spočívá v propojení osmi majitelů obchodů s osmi designéry, kteří upravili jejich výlohy.
"Chtěli jsme ukázat, že i výloha zverimexů může fungovat bez fotek zvířat nebo že optika může mít zajímavou kinetickou světelnou instalaci a že to nemusí být drahé," řekla koordinátorka projektu Výlohy jak Brno Veronika Rút Nováková. Poslední měsíc trvalo hlasování, ze kterého vzejde nejoblíbenější výloha. Dalšího vítěze vybere a vyhlásí 4. října odborná porota.
Festival se každý rok koná v dlouhodobě nevyužívaných prostorách. Dříve byl například v pasáži Jalta nebo v hotelu Avion.