Tato metoda v jiné brněnské nemocnici ještě použita nebyla.
Implantaci provedli kardiologové Milan Sepši spolu s Lubomírem Křivanem za odborné pomoci primáře kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petra Neužila. Právě v Nemocnici Na Homolce se podle Sepšiho tento operační výkon používá už několik let. Také v pražském IKEMu a ve Fakultní nemocnici Olomouc.
Bezelektrodové stimulátory se zavádějí přímo do pravé srdeční komory přes stehenní žílu. Používají se nejmenší dostupné přístroje, které váží 1,75 gramu a mají velikost 25,9 milimetru krát 6,7 milimetru. Běžný postup je podle Sepšiho přitom takový, že se vezme elektroda, v podstatě vodič, který se zavede žíly a přes žílu se vede až k srdci, kde zůstane. Na konec elektrody se pak dá stimulátor a vloží se do podkoží v místě, kde elektroda vstupuje do žíly. Elektroda při této alternativní metodě odpadá.
"Je to alternativa pro ty pacienty, kteří nemají možnost implantace klasického stimulátoru. Není u nich žilní přístup, například po ozařování. Druhou skupinou jsou pacienti s vysokým rizikem infekce. Někdo už klasický stimulátor má a má na něm infekci. Musí se proto vytáhnout a místo něj implantovat tento," řekl ČTK Sepši.
Možnost implantace bezelektrodového stimulátoru ve Fakultní nemocnici Brno tak podle mluvčího ocení právě tyto specifické skupiny pacientů. Sepši očekává, že ročně by ve FN Brno mohlo tuto variantu využít 15 až 20 pacientů.