Uživatelé sociální sítě Facebook, ale i policisté zaznamenali případy napadání účtů a žádosti „domnělých“ přátel o přeposlání požadovaných informací nebo různých kódů. Uživatelé, kteří toto jednání včas neprokoukli, pak přišli o tisíce korun. O případech informoval policejní mluvčí Petr Zámečník, který popsal aktuální případy, které právě řeší.
„Neznámý pachatel prostřednictvím aplikace Messenger po založení shodného účtu jako kamarádka zaslal zprávu poškozené ženě z Hodonínska. Podvodník ji žádal o sdělení jejího mobilního telefonního čísla. Žena v domnění, že se jedná o její skutečnou kamarádku, své telefonní číslo na fejkový profil poslala. Následně byla požádána o přeposílání PIN kódů potřebných pro účast v blíže nespecifikované soutěži, které jí budou doručovány na její mobilní telefonní číslo,“ popsal Zámečník.
Podvod na sebe nenechal dlouho čekat, oslovená žena v domnění, že takto své kamarádce vypomůže, postupně poslala 11 PIN kódů (každý kód určený k platbě 600,-Kč). Až později kontaktovala svoji skutečnou kamarádku a zjistila, že ta od ní žádné PIN kódy nepožadovala. „Rázem bylo jasné, že se žena našeho případu stala obětí neznámého podvodníka a přišla o 6600 korun, konkretizoval Zámečník.
Druhý případ se stal také na Hodonínsku, princip byl téměř jako přes kopírák. „Neznámý pachatel zaslal přes aplikaci Messenger z fejkového profilu na profil ženy z Hodonínska zprávu, ve které ji žádal o zaslání telefonního čísla a jejího e-mailu. Oslovená žena v domnění, že se jedná o její kamarádku, toto učinila a požadované zaslala. Poté na její mobilní telefon přišla SMS zpráva s bezpečnostním kódem. Ten měla přeposlat své kamarádce na podvodně založený profil. Následně došlo k tomu, že neznámý pachatel odeslaným bezpečnostním kódem změnil poškozené na jejím Facebokoovém profilu a jejím e-mailu přístupová hesla a majitelce tak k nim zamezil přístup,“ uvedl k tomuto případu Zámečník.
Pachatel později takto získaný profil použil k tomu, aby podvedl známého původní majitelky účtu. Požádal ho o zaslání mobilního telefonního čísla, a dále už byl scénář stejný jako u výše popsaného případu. Na jeho telefon přišly PIN kódy potřebné pro účast v blíže nespecifikované soutěži. Ty postupně přeposlal podle pokynů podvodníka, aniž by tušil, že přichází o 7200 korun.
„Důrazně varujeme před podobnými případy! Nikdy prostřednictvím sociálních sítí nepřeposílejte podobné PIN kódy či jiné informace. Pozor také dávejte na to, s kým skutečně komunikujete, a ověřujte si informace zpětným telefonickým hovorem se skutečným majitelem facebookového účtu,“uzavřel Zámečník.