Podle žalobce Radka Mezlíka z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci mělo zločinné spolčení lidí z řad politiků, úředníků radnice Brna-středu a podnikatelů ovlivnit stavební zakázky za více než 328 milionů korun. Škody způsobené gangem pak podle státního zástupce přesahují 49 milionů korun.
Hlavou zločinného spolčení je podle obžaloby bývalý místostarosta a radní Brna-středu Jiří Švachula. Bývalému čtyřiapadesátiletému členovi vládního hnutí ANO hrozí až patnáct let vězení a jako jediný je od loňského března ve vazbě, odkud ho dnes přivedla k soudu eskorta. Ostatní obžalovaní, kteří mlčky a s napjatými výrazy ve tvářích čekali na chodbě před největší soudní síní justičního paláce už půl hodiny před začátkem jednání, jsou stíhaní na svobodě.
V soudní síni pak obžalovaní obsadili celou první řadu. Kvůli protiepidemickým opatřením vpustila justiční stráž dovnitř jen 19 lidí z řad veřejnosti včetně médií.
„Obžalovaný Jiří Švachula nejméně v době od listopadu 2014 založil organizovanou zločineckou skupinu a od začátku byl jejím vedoucím článkem. Skupina působila nejméně do 7. března 2019 v Brně,“ uvedl státní zástupce Radek Mezlík.
Zločinného spolčení se podle něj od začátku účastnil i dvaapadesátiletý podnikatel Salman El Talabání (52), který ale po razii na radnici městské části Brno-střed a při vyšetřování začal mluvit a nyní má postavení spolupracujícího obviněného. „Švachula jej pověřil oslovit, vybrat a sjednávat stavební společnosti ochotné hradit úplatky za výhody poskytnuté v rámci budoucích zadávacích řízení na stavební zakázky,“ stojí v obžalobě. Žalobce pro něj bude požadovat trest pět let vězení.
Vysoké tresty naopak Mezlík navrhne dalším klíčovým členům zločinného politicko-podnikatelského spolčení. Pro bývalého šéfa investičního odboru Brna-středu Petra Liškutína žádá státní zástupce 13 let vězení, stejný trest by si podle názoru žalobce měl odpykat i sedmačtyřicetiletý podnikatel Ivan Trunečka.
A o rok méně by pak podle Mezlíka měl dostat jednapadesátiletý podnikatel Petr Kalášek. Pro sedmapadesátiletého politika ODS a podnikatele Jiřího Hose navrhne státní zástupce devět let za mřížemi. Pětiletý trest by si pak měl odpykat další spolupracující obviněný, devětapadesátiletý podnikatel Pavel Ovčarčin.
Pokud soud uzná vinu obžalovaných a odsoudí je, pak by měli ve vězení strávit 76 let. Dalším spolupracujícím obžalovaným žalobce navrhuje podmíněné tresty.
Jedna z obviněných firem by měla podle státního zástupce zaplatit pokutu milion korun a druhé firmě postavené před soud navrhuje Mezlík pokutu 200 tisíc korun.
Soudní líčení je zatím nařízené do středy s tím, že soud po vznesení obžaloby začne postupně vyslýchat obžalované. Pak bude líčení odročeno. Do konce letošního roku by pak mělo proběhnout ještě sedm jednacích dnů. Žalobce odhaduje, že proces potrvá několik měsíců.