Přestože až do 10. ledna platí nouzový stav, kdy můžou být uvnitř budov pohromadě jen dva cizí lidé, několikrát odročená kauza Stoka spojená s údajnou korupcí na radnici Brno-střed bude pokračovat. Přelíčení nařídila soudkyně Jaroslava Bartošová na 5. až 7. ledna.
Za hlavu zločinecké skupiny, která měla podle obžaloby vybíráním a předáváním úplatků za přidělování stavebních zakázek v centrální brněnské městské části způsobit škodu za 47 milionů korun, označil státní zástupce Radek Mezlík bývalého místostarostu Brna-středu Jiřího Švachulu.
Ten strávil ve vazbě zhruba 20 měsíců a na svobodu se dostal až v listopadu. K soudu by tak měl dorazit s elektronickým páskem na noze. Někdejší politik hnutí ANO přitom vinu od začátku popírá. „Žádné obálky s penězi jsem nedostával. A seznamy provedených stavebních prací jsem si od nikoho nemusel vyžádat, protože byly k dispozici radě,“ hájil se v září při začátku procesu Jiří Švachula.
Další obžalovaný Pavel Ovčarčin zase odmítal, že by na radnici Brno-střed odevzdal seznam stavebních firem. Některé z nich prý tehdejšímu pracovníkovi Správy nemovitostí Petru Kosmákovi jen doporučil. „Od svých známých podnikatelů ve stavebnictví jsem však žádné peníze za zakázky nevzal,“ vypověděl Ovčarčin.
Při říjnovém pokračování kauzy Stoka se pak ukázalo, že spolupracující obviněný Saman El-Talabani měl část úplatků přebírat v igelitové tašce. Podnikatel iráckého původu, který měl detektivy na skupinu kolem Švachuly navést, u soudu sdělil, že mu obžalovaný podnikatel Petr Kalášek předával úplatky většinou u sebe v bytě nebo i v autě. Půldruhého milionu korun od něj dostal v igelitové tašce. „Když je to v pětitisícovkách, tak tam toho dáte hodně,“ tvrdil El-Talabani.
V té chvíli byl ještě Švachula jako jediný z obžalovaných ve vazbě a k soudu ho tehdy vodili po zuby ozbrojení těžkooděnci z justiční stráže, kteří ho navíc oblékli do neprůstřelné vesty. „V půlce září dostala policie informace, že mému klientovi hrozí nebezpečí. Proto byla přijata bezpečnostní opatření a klient byl i ve věznici pod neustálým dohledem, což je hlavně psychicky nepříjemné,“ uvedl tehdy Švachulův obhájce Kárim Titz.