Provozovatelé brněnských fitness center se snaží udržet své podniky z posledních sil. Náklady jsou statisícové a někteří z nich na jaře kvůli nesouhlasu pronajímatele se slevou nedosáhli ani na podporu státu nebo na dotaci stále čekají. Většinu nákladů tak musí hradit z vlastních úspor, o kterých vědí, že se jim nevrátí.

AZ Fitness před koronavirovou pandemií denně navštěvovalo 350 až 400 lidí, náklady na běžný provoz činily 800.000 korun. "Dosud počítáme ztráty ve výši 2,9 milionu korun, což je likvidační. Museli jsme si sami půjčit a hradit náklady z vlastních zdrojů, i když návratnost je žádná. Máme termín do 30. června. Pokud budeme v minusu víc než pět milionů, fitko pošleme pryč. Podnikat sedm let a prodělat tolik peněz je nesmyslné. Prodávat vlastní domy, abychom dál kvůli vládě vyhazovali peníze, nikdo z nás nebude," řekl ředitel centra Jiří Pezlar.

Společnost zaměstnává čtyři lidi a dalších 16 pracuje na dohodu. Na zaměstnance dosud získala od státu podporu přesahující 100.000 korun. Za podzimní a následně zimní uzavření zatím žádné peníze nedostala.

Na příspěvek za nájem v podzimní vlně čeká také Tomáš Klvaňa, majitel jednoho z největších fitness center v republice NewPark Gym. Peníze za nájem z jarního uzavření čerpat nemohl, protože mu nájemce neslevil. Právě nájem je kvůli ploše 2000 metrů čtverečních nejvyšší položkou ve více než půlmilionových měsíčních nákladech. "Pokud dostaneme za podzim polovinu na nájem, tak to pomůže, a uvidíme, jaká bude další podpora. Banka nám pozastavila úvěr na nové stroje, ale to jsou splátky jen zhruba 30.000 korun měsíčně. Tyhle zimní měsíce jsou pro nás navíc sezona," uvedl Klvaňa.

I když se ještě loni na podzim obával, že provoz déle než do konce roku neudrží, vzdávat se nechce. K přežití mu pomáhá jeho podnik na výrobu interiérů domů a bytů. Doufá navíc, že se situace zlepší díky očkování.

Slevu na nájem a následný příspěvek na jaře nezískal ani Ondřej Kubík, který s přítelkyní provozuje posilovnu Strange Training. Dotaci za podzim už ale na účtu má, peníze na pokrytí nákladů a vyžití přesto nestačí. Ztráty za uplynulý rok se už přibližují milionu korun. "Řekli jsme si, že nás koronavirus nepoloží. Otevřeli jsme teprve na konci roku 2019, ale je to něco, co jsme si vždy přáli dělat, takže se budeme za každou cenu provoz snažit udržet. Momentálně máme příjem jen z pár klientů, s kterými cvičíme on-line. Někteří si ale třeba koupili trochu dražší oblečení z naší kolekce, aby nás podpořili," uvedl Kubík.

Pod jeho vedením trénují kromě nadšenců také třeba poloprofesionální sportovci. Doufá tak, že situaci zlepší nejen očkování, ale i testování napříč kluby, které by umožnilo vrátit se k tréninkům.

Podle protiepidemického systému PES lze otevřít vnitřní sportoviště pouze pro individuální sporty do deseti lidí až ve třetím stupni. Index rizika se dnes pro Českou republiku snížil v systému PES z 81 na 75 bodů, což znamená pokles z pátého na čtvrtý stupeň pohotovosti.