„I po 10 měsících od začátku pandemie onemocnění COVID-19 počty nakažených neklesají, ale naopak narůstají počty pozitivně testovaných osob, které je potřeba telefonicky kontaktovat, obeznámit s nutností domácí izolace a identifikovat možné rizikové kontakty," napsal ve výzvě směřované k brněnským vysokým školám ředitel Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje David Křivánek.
Zaměstnanci Mendelovy univerzity v Brně pomáhali i na jaře, šili například roušky, na škole se vyráběla dezinfekce. „Jsme rádi, že opět můžeme něčí přispět. Umožnili jsme našim zaměstnancům provádět trasování ze svého pracoviště i z home office podle jejich volné pracovní kapacity. Pomáhají většinou několik hodin týdně," uvedla rektorka Danuše Nerudová. Zhruba dvě desítky prvních dobrovolníků už mají za sebou úvodní školení, někteří už s trasováním začali.
Jedním z dobrovolníků, kteří se už zapojili do trasování, je Michaela Menšíková (na snímku) z mezinárodního oddělení MENDELU. Pomáhat pro ni není nic nového. O vánočních svátcích si vzala dovolenou a pracovala v domově důchodců, kde chyběl personál. Akci organizoval Červený kříž. „Byla to zajímavá zkušenost. Dělali jsme vše, co bylo potřeba. Potkali se tam lidé z různých povolání, například několik městských úředníků. Proto jsem ráda, že nám nyní univerzita umožnila pomáhat i v pracovní době," uvedla Menšíková.
S trasováním začala před několika dny. Díky tomu, že mluví několika světovými jazyky, si ze seznamu nakažených vybírá zejména cizince. Trasování se věnuje prakticky denně, někdy hodinu, jindy dvě. Za dvě hodiny stihne cca deset telefonátů. „Lidé jsou většinou rádi, když jim zavolám. S někým mluvím i 25 minut. Záleží na tom, kolik má rizikových kontaktů," uvedla Menšíková. Skloubit trasování s prací podle ní není problém, systém je velice pružný. Sama věří, že se k ní a kolegům přidají další. „Už nyní jsou v systému i naši akademici, což jsem ráda," dodala.