Podle hejtmanství by se měl během února navyšovat počet dodaných vakcín. „Koordinátor očkování a jeho tým se proto rozhodl pro takzvané očkování „na nulu“ – tedy bez odkládání rezerv na přeočkování,“ popsal mluvčí hejtmanství Michal Cagala. Z těchto důvodů bude nové termíny koordinátor vyhlašovat před víkendem vždy jen na týden dopředu, aby je bylo možné přizpůsobit počtu vakcín, které skutečně dorazí.
„Všechna nová očkovací místa budou zpočátku používat vakcíny od firmy Pfizer BioNTech a přeočkovávat budou po 21 dnech. V praxi to znamená, že první tři týdny budou volné termíny. Další tři týdny se bude přeočkovávat a počet volných termínů se výrazně sníží. Tento scénář se nyní odehrává v očkovacích místech, která fungují už od ledna,“ popsal situci krajský koordinátor pro očkování Lukáš Homola.
Protože registrační a rezervační systém očkování byl spuštěn v době, kdy některá očkovací místa v Jihomoravském kraji teprve vznikala, došlo k situaci, že mnoho zájemců o očkování stojí dlouhou frontu v několika málo očkovacích místech, zatímco jiná místa budou mít volnější kapacitu.
„Pokud někomu bude vyhovovat jiné očkovací místo s tzv. pomyslnou kratší frontou, může si ho klidně změnit a provede celou registraci znovu. Není třeba se obávat, že by tím ztratil místo ve frontě. Systém vybírá zájemce podle věku a pouští starší napřed bez ohledu na to, kdy se registrovali. Preferované očkovací místo lze měnit opakovaně, pokaždé je však potřeba provést celou registraci,“ upozornil Homola.
V Jihomoravském kraji je v provozu 7 očkovacích center (kromě nemocnic), v příštím týdnu kraj plánuje otevřít dalších 6 míst. Od ledna se již očkuje ve FN u sv. Anny, ve Vojenské nemocnici Brno, ve Zdravotním ústavu na Gorkého v Brně, na BVV v Brně a v Hustopečích. V únoru února vznikla očkovací místa v Boskovicích a ve Vyškově.
Od poloviny února budou moci lidé využít i místa v Blansku, Hodoníně, Ivančicích, Kyjově a ve Znojmě. Od 22.2. bude k dispozici i Břeclav.