Majitelé a provozovatelé restaurací sudy narážejí na Zelený čtvrtek, ten letošní připadá na 1. dubna. Milovníci piva s nezvyklou zelenou barvou budou mít k dispozici 2 810 hektolitrů. Dalších 290 hektolitrů poputuje k našim slovenským sousedům, uvedl pivovar v tiskové zprávě.
Pivovar ho letos připravuje už pošestnácté, nevynechal ani jediný rok. „Je to pro nás prostě svátek, těšíme se. Když jsme Zelené pivo připravovali vloni, nikoho nenapadlo, jak nás potrápí epidemie a její přísná opatření. Hospody byly na Velikonoce zavřené, proto jsme pivo nabídli k jejich znovuotevření koncem května. Opravdu pevně doufám, že letos podobná situace nenastane a pivem si na svátky jara připijeme tradičně na Zelený čtvrtek,“ uvedl výkonný ředitel Heinekenu Milan Schramm.
Přesný recept zeleného piva nebyl nikdy zveřejněn, znají ho čtyři lidé. To co se ví, můžeme prozradit: z kvalitní vody, speciálního světlého ječného sladu a jakostního žateckého chmele, a to tradičním způsobem na dva rmuty. Nakonec se do piva přidává likér. Zelená barva piva je proto výsledkem kombinace několika faktorů – technologie, surovin, výluhu i likéru.
Nedílnou součástí Zeleného piva je bylinný výluh. Vaří se z několika druhů bylin, jednou z nich je kopřiva dvoudomá. „Přesné dávkování koncentrovaného a silného výluhu je výrobním tajemstvím. Musí se hlídat čas kontaktu bylin s vroucí vodou, abychom dosáhli patřičné kvality a koncentrace. Potřebujeme řádově litry výluhu,“ uvedl sládek a manažer kvality Jiří Brňovják.