Dóm s krápníkovou výzdobou objevili členové České speleologické společnosti ze skupiny Myotis v lokalitě na Harbechách u Vilémovic. Do zkoumání Ševčíkova závrtu u silnice se pustili v březnu 2019, kdy si vzali na pomoc minibagr. A postup objevování nové jeskyně podrobně popsali na svém webu.
„Závrt historicky sloužil jako odpadní jáma a smetiště Vilémovic. Odpad všeho druhu tvořil vrstvu téměř tři metry,“ uvedl jeskyňář Luboš Trtílek. Předloni před Vánocemi pak objevili malý pětimetrový dómek, který pojmenovali Vánoční.
A dalšího půl roku se i za pomoci mikronáloží probíjeli skálou. „Každou akci jsme si připadali jak zavalení horníci. Celou trasu jsme rozšiřovali na průlez člověka a deponii nebylo kam odkládat. To nás často brzdilo, protože jsme nebyli schopni poskládat početnou skupinu a těžit kameny na povrch. Těžili jsme pouze krátké úseky, aby bylo alespoň na čelbě místo. Na efektivnější pracovní akce nám museli občas přijít na pomoc kamarádi z Čech, nebo ze Slovenska,“ popsali úmornou dřinu jeskyňáři.
Potom čerpali z podzemí vodu ruským čerpadlem, ovšem nejvíc zabrat jim dalo naplavené bahno. To ukládali do jutových pytlů, které štosovali v dalším objeveném prostoru. „Z pytlů se procedí voda, která steče zpět do sifonu a sediment zůstane v pytlích. Museli jsme doufat, že než zaplníme celou prostoru pytlama, tak se podaří snížit hladinu natolik, abychom byli schopni dostat se na druhou stranu sifonu a zbytek sedimentů poslat tam,“ sdělil Trtílek.
Po dalším půlroce bahenních koupelí, kdy se jeskyňáři brodili po pás v bahně, přišla senzace. „Protější svah sifonu je asi osmimetrové stoupání velmi úzkou úžinou, která vyústila do velké prostory. První návštěva naháněla husí kůži. Když člověk poprvé v neoprenu vynořil hlavu z bahna a uviděl hradbu krápníků a za nimi tmu, tak už bylo jasné, že se něco skutečně povedlo a úplně nová jeskyně nás pouští do svého nitra,“ vylíčil Trtílek radost z objevu.
V jednom z komínů se pak jeskyňářům, kteří u Vilémovic bádali se souhlasem správy Moravského krasu, podařilo objevit další část jeskyně, která je podle Trtílka asi o devět metrů výš. Délka všech chodeb měří 360 metrů. Tím však bádání zdaleka nekončí. „Otevřel se nám úplně nový svět. Spousta lákavých nadějných míst, kudy to zkoušet dál. V nejbližších měsících bude nejvyšší priorita hlavní odtoková chodba a zaměřit nový vchod,“ dodal Luboš Trtílek.