Skanzen ve Strážnici vystříhala Vendula Chalánková z papíru a vytvořila z něj webovou stezku pro děti, během lockdownu stihla ilustrovat tři knihy a teď chystá tři výstavy. „Snažím se pracovat co nejlépe, s láskou a vášní. Všechna práce, kterou přijímám, mě musí těšit. Věřím, že pak tuto emoci vycítí i divák,“ říká známá brněnská výtvarnice.
Pro skanzen ve Strážnici jste vytvořila webovou stezku skanzenem pro děti. Jak koláže vznikaly a co zobrazují?
Pro skanzen ve Strážnici jsem spolupracovala s kolegou Jánem Obyšovským, postupovali jsme tak, že jsme do skanzenu zajeli, vše si na místě prohlédli a nafotili a dále už jsme pracovali v ateliéru na konkrétních budovách. Cestu skanzenem na internetu nám lemují rostliny, zvířata a postavy v krojích. Vše je podle ročních období a nyní se na stránce ještě stále nachází jaro.
Bude spolupráce se strážnickým skanzenem pokračovat?
Bude. Po jaru nás na webu čeká skanzen v létě, na podzim a v zimě.
Vaše díla jsou k vidění také na výstavě Tady a teď v Domě umění, který se teď opět otevírá návštěvníkům. Která vaše díla jsou na výstavě?
Pro výstavu jsem vytvořila novou sérii obrazů s názvem Devadesátky. Jde o malby dveří, které mají rozměr 90 x 200 centimetrů. A všechny se nachází v Brně v blízkosti mého ateliéru.
Ilustrujete také knihy, během loňského roku hned tři. Byla to náhoda, že to tak vyšlo zrovna na lockdown?
Byla to prozřetelnost osudu. Ono ilustrování knih se do lockdownu velice hodí.
Můžete přiblížit, o které knihy se jedná?
První vyšla kniha Bulbem záchranáře – jak zachránit život a stát se superhrdinou, kterou napsal záchranář Vít Samek, další byla Mářina kuchařka. Recepty – Kronika našeho života, jež zapsala Marie Stejskalová, hospodyně v rodině Leoše Janáčka. Třetí je Liška Bystrouška Rudolfa Těsnohlídka.
Zastavme se u Mářiny kuchařky. Zkoušela jste z ní něco uvařit?
Uvařením receptu z knihy moje práce na kuchařce začala. Vybrala jsem si recept na majonézu, tu jsem uvařila, vyfotila a bylo rozhodnuto, že když jde o kuchařku, musí se v knize nacházet fotky jídel. Pro finální focení jsem uvařila jídla čtyři, tak jako ostatní, kteří se na knize podíleli.
Téma Leoše Janáčka se vaší tvorbou prolíná. Jak jste se k němu dostala?
K Leoši Janáčkovi mě přivedl pan docent Jiří Zahrádka. V roce 2012 mě oslovil k účasti na výstavě Druhotvary 3, Interpretace partitur Leoše Janáčka, která se konala přímo v Památníku Leoše Janáčka. Tedy Jiří Zahrádka mě přivedl nejen k Janáčkovi, ale v případě této výstavy doslova i k Janáčkovi domů. Neboť Památník se nachází v domě, který Leoš Janáček i s rodinou obýval.
Jak byste chtěla, aby vaše ilustrace, tvorba, na lidi působila? Mají v nich vyvolávat třeba konkrétní emoci?
Nad působením nepřemýšlím. Snažím se pracovat co nejlépe, s láskou a vášní. Všechna práce, kterou přijímám, mě musí těšit. Věřím, že pak tuto emoci vycítí i divák.
Často pracujete s vystřihovaným barevným papírem, takže doba zavřených papírnictví byla asi náročná? Nebo jste sáhla do svých zásob?
Zásob papírů mám opravdu hodně. Jak těch barevných, tak těch ,,vzácných,“. Některé jsem si přivezla z cest, například ze Soulu, takže jsou vzácné tím, že jakmile je rozstříhám, už další mít nebudu, jiné jsou vzácné tím, že jsou hodně staré, například ze starých sešitů a památníků, jiné jsou kancelářské z bývalého Zetoru, kde mají kamarádi ateliéry. A velká vzácnost jsou moje vlastní papíry, jednak ty, které mi vyrobili v Galerii v Hodoníně, a jako druhé, které mi natiskl pan Žižka ve firmě Fotografiks v Brně. Tady se jedná o papíry, které jsem si vyrobila pro knihu Liška Bystrouška. S kamarádkou, fotografkou Martinou Oravcovou, jsme navštívily lesy okolo Bílovic a nafotily na místě různé přírodniny – mechy, listy, kopřivy, louku, jehličí a z těchto fotek jsem pak u pana Žižky natiskla papíry pro ilustrace.
Na čem teď pracujete?
Protože už pomalu přichází čas otevírání výstav, připravuji teď tři výstavy, pro Muzeum designu a umění v Benešově připravujeme zase spolu s Jánem Obyšovským web k výstavě Všednost. A dlouhodobě pracuji pro divadlo Minor. Pro internetovou Televizi Minor připravujeme sérii pro děti. Zároveň se chystá divadelní představení Liška Bystrouška pro děti a něco zatím tajného se chystá k výročí J. G. Mendela.