Bezohlednost a týrání, tak by se dal shrnout případ, který v úterý dopoledne řešili brněnští strážníci. Husky s vyplazeným jazykem hleděl na strážníky přes okénko zaparkovaného auta. Uvnitř vozu byl podle svědka zavřený už od předchozího dne a celou noc lítostivě vyl.
„Strážníci viděli, že je připnutý na vodítku a v interiéru nemá ani misku s vodou. O škodovku odstavenou v Komárově se opíralo slunce a huskyho zahřívala jeho bohatá srst. Strážníci měli vážné obavy, že by to pro něj mohlo mít osudové následky, a hned se v okolních domech začali shánět po majiteli automobilu. Nikde ho však nenašli a nikdo z místních ho neznal, a tak se hlídka rozhodla vůz otevřít,“ popsal mlvčí brněnských strážníků.
Přispěchal k ní i kolemjdoucí s láhví vody a hned dal psovi napít. Strážníci si všimli telefonního čísla na obojku, jenomže ani na jejich telefonát nikdo nereagoval. Spojili se proto s odchytovou službou městské policie a o huskyho se postaraly pracovnice v útulku. „Člověk, který psa v autě nechal, je podezřelý z porušení zákona na ochranu zvířat a hrozí mu pokuta do milionu korun“ doplnil Ghanem.
Ten dále dodal, že brněnští strážníci vedou každý rok před létem rozsáhlou kampaň na parkovištích, v médiích i na sociálních sítích a snaží se přesvědčovat motoristy, aby nenechávali děti ani zvířata osamoceně v autě. Velké nebezpečí jim v kabině hrozí i mimo letní dny, protože bleskové přehřátí není zdaleka jediným rizikem. Do auta může někdo nabourat a dítě uvnitř zůstane bez pomoci. Není totiž výjimkou, že řidiči od dopravních nehod ujíždějí, a to obzvlášť v situacích, kdy druhé vozidlo považují za prázdné.
„Dítě také mohou postihnout zdravotní potíže. Stačí například, aby mu zaskočilo, a nedovolá se pomoci. V krajním případě může někdo automobil ukrást i s dítětem. I takové případy už se v minulosti staly,“ uzavřel Ghanem.