V Brně se u seniorů nad 65 let uskuteční studie, která u nich po absolvovaném očkování zjistí množství protilátek proti nemoci covid-19. Cílem je zjistit, nakolik jsou senioři po očkování fakticky chránění. Novinářům studii představil ředitel společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil. Právě Podané ruce, které dělají testy na covid-19 a mají očkovací centrum, provedly prvotní průzkum, z něhož vyplynula u části seniorů rychlá ztráta protilátek.
Studie začne v půli června a vyhodnocení by mělo být v září. Náklady se pohybují do 450.000 korun, část uhradí město. Do studie se zapojí i Diecézní charita Brno, která provede průzkum u svých klientů ve věku nad 65 let, přihlásit se ale může každý. Testuje se z kapky krve, účastník musí mít dva týdny po druhé dávce očkování. Opětovná kontrola se uskuteční po osmi týdnech. "Je nutné pokračovat v prevenci a sledování chování viru i očkování. Proto jsem ráda, že podpoříme tuto studii. Ukazuje se, že u starších skupin obyvatelstva se očkování může chovat jinak než u mladších," řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).
Průzkum Podaných rukou ukázal, že u starší populace je imunitní odpověď u očkovaných nižší a rychle klesá. Proto je testování zaměřeno na lidi starší 65 let. "Na základě výsledků budeme doporučovat další preventivní postup. Studie jsou dnes po celém světě. Jako provozovatelé sociálních služeb si uvědomujeme zodpovědnost za zranitelné klienty," řekl Vobořil.
Výsledky studie zanalyzuje přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petr Husa. "Informace ze zahraničí i studie Podaných rukou jasně naznačuje nestabilitu účinku vakcíny v závislosti na době očkování a věku a zdravotním stavu. Díky většímu vzorku dokážeme precizněji vyhodnotit, zda bude potřeba přistoupit k posilujícím dávkám vakcíny například v domovech pro seniory. Výzkum nastíní, jak do budoucnosti vyhodnotit nutnost a četnost testování pro širokou veřejnost," uvedl Husa.