Lidem v jihomoravských obcích zasažených tornádem denně pomáhá šest psychologů a krizových interventů Diecézní charity Brno. Odborníci v Mikulčicích, Lužicích a Pánově navazují na práci krizových specialistů hasičů a nyní vyhledávají lidi, kteří přihlížejí demolici svého domu. Průběžně také vytipovávají jednotlivce, kteří potřebují dlouhodobější psychologickou péči, uvedl v tiskové zprávě ředitel charity Oldřich Haičman.

Služba každého týmu v postižených obcích trvá vždy tři dny, po kterých je vystřídá další skupina. Denně uskuteční až 15 setkání s lidmi v obtížné životní situaci. "Většina oslovených měla potřebu mluvit o tom, co prožívali přímo při tornádu, o jejich strachu, o jejich domě, jak dlouho v něm žili, o co přišli, co se podařilo zachránit," uvedla členka krizového týmu Vladěna Jarůšková.

Podle psychologů je samotná demolice domu mimořádně náročná situace. Proto se právě na tyto okamžiky zaměřila i odborná péče. "Demolice přijímali špatně hlavně starší lidé, kteří žili v domě desítky let. Někteří starší lidé ztrácí motivaci poničený dům znovu obnovovat, protože jim ubývají psychické i fyzické síly. Obtížné to je ale i pro mladší ročníky, které přišly o právě zrekonstruovaný nebo nově postavený dům. Našli se i lidé, kteří zatím neměli odvahu se na svůj dům jít podívat. Těm jsme nabízeli naši pomoc, aby na to nebyli sami," dodala Jarůšková.

V sobotu ráno dorazil psychosociální tým charity ke staršímu manželskému páru. Lidé seděli na pohovce před domem, který právě mizel při demolici. Manželé nyní bydlí na ubytovně a své věci mají uložené u známých nebo v místní škole, synové spí v garáži. Rodina žila v demolovaném domě i s andulkami, kočkami a psem. "Zvířata skončila v útulku, nechali jsme si jen pejska. Přes noc zůstává v kleci po andulkách, protože na ubytovně být nesmí," poznamenala žena.