Brněnská zoologická zahrada dostává nový kabát. Momentálně chystá nové expozice pro šimpanze, v první etapě má dojít na výstavbu vnitřního zázemí pro tato zvířata. Aby byl po dobu stavby využitý alespoň venkovní výběh, do kterého zatím zvířata z bezpečnostních důvodů nemohou, přišlo vedení zahrady s nápadem vytvořit tu opičí dráhu pro děti.

„Současné zázemí expozice již neodpovídá aktuálním požadavkům na chov šimpanzů, proto teď pracujeme na projektové dokumentaci vnitřních ubikací a jejich napojení na venkovní výběh a pak začneme stavět. Přišlo nám líto nechat návštěvníky se na nový výběh jen tak dívat z návštěvnické stezky. Proto jsme nechali vyrobit certifikovanou šimpanzí hrací lanovou dráhu, kterou po ukončení výstavby umístíme v jiné části zahrady. Velkým úkolem také v následujícím roce bude umístit naši současnou nechovnou skupinu starších šimpanzů a získat za pomoci koordinátora chovu skupinu novou, která bude odchovávat mláďata,“ uvedl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

„Po šedesátimilionové investici do venkovního výběhu jsme jako zřizovatel schválili dalších téměř čtyřicet milionů na zázemí pro šimpanze, ale to bude znamenat minimálně šestnáct měsíců přípravných a stavebních prací. Proto jsem rád, že se návštěvníci na tuto atraktivní část zoo nebudou jen dívat, ale budou moci využívat lávku v korunách stromů, která je součástí expozice a také si tak trochu vyzkoušet pohybové dovednosti lidoopů na lanové dráze,“ dodal náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Nově je součástí návštěvnické trasy také přístavba, kde mohou lidé, a to zejména v chladných měsících roku, kdy nejsou žirafy vypouštěny do výběhu Safari, navštívit a pozorovat tato oblíbená zvířata v jejich zázemí. Po mnoha úspěšných odchovech žiraf síťovaných vznikla potřeba rozšíření jejich chovného zázemí a získání nového chovného samce.

„Investovat chceme nejen do nových projektů, ale také do modernizace expozic stávajících. A to je právě případ přístavby pro chov žiraf síťovaných, kterou jsme postavili za 10 milionů korun. Díky tomu bude mít zahrada zázemí pro nového samce a po delší době se dočká i mláďat. Přístavba totiž nabízí dostatek prostoru pro samice s mláďaty a oddělení samce. Navíc bude přístupná návštěvníkům, což je ideální kombinace,“ dodal Hladík. „Poté, co nám v roce 2016 uhynul poslední samec, jednali jsme o novém jedinci, kterého se nám podařilo získat v Anglii. Bohužel kombinace brexitu a koronavirové pandemie nám zatím neumožnila ho transportovat do České republiky. Věříme, že se to do konce letošního roku podaří,“ uzavřel Hovorka.