Do Brna míří světové špičky ve zpracování řeči. Ukážou, zda lze z hlasu rozpoznat nákazu koronavirem. Mezi hlavními řečníky bude například Hermann Ney z německé univerzity v Aachenu, který letos získá na konferenci medaili za celoživotní přínos oboru od Mezinárodní řečové a komunikační asociace ISCA. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí VUT v Brně Radana Koudelová.
Česká republika bude vůbec poprvé v historii hostit mezinárodní konferenci Interspeech, která se uskuteční v Brně od 30. srpna do 3. září 2021. Do moravské metropole dorazí stovky světových odborníků – tzv. řečařů, kteří se specializují na zpracování audiozáznamů. Další víc jak tisícovka znalců se k akci připojí on-line. Specialisté představí novinky z oboru, např. jak začít využívat strojového učení i s minimem vstupních dat, nebo zda lze rozpoznat nákazu koronavirem z kašle.
„Zatímco před pandemií jsme analyzovali různé formy kašle kvůli diagnostice chronických plicních chorob, tuberkulózy či astmatu, poslední dva roky jsme se zaměřili na zvukové projevy koronaviru,“ řekl indický expert Siriam Ganapathy, jehož cílem bylo ušetřit finance na testování a urychlit diagnostiku.
„Tématu spojenému s pandemií se na Interspeech věnují hned dvě programové sekce. Dlouhodobě totiž řečaři získávají z audiozáznamů informace o zdravotním stavu pacienta, případně o jeho mentálním rozpoložení,“ popsala Koudelová.
Data získaná z audiozáznamů se stále zpřesňují. „Postupně se vědci z celého světa snaží naučit umělou inteligenci pracovat se zvukem i ve zhoršených podmínkách, jako je rozhovor lidí v dálce, s ozvěnou v kostele nebo třeba v restauraci plné lidí. Musíme řešit i jazykové pokrytí, protože nyní je velký rozvoj spíš u komerčně užívaných jazyků, jako je angličtina, francouzština, němčina a podobně, ale v budoucnu bude potřeba věnovat se i méně reprezentovaným jazykům, které kolikrát ani nemají písemnou formu, jen tu mluvenou,“ doplnil Černocký, který na organizaci akce intenzivně spolupracoval s kolegou Lukášem Burgetem z FIT.