V Praze a Brně vystoupí v příštích dnech 17 běloruských autorů a autorek. Většina žije mimo svou vlast, část přijede přímo z Běloruska, kde nezávislá scéna čelí politické perzekuci. Sérii akcí nazvanou Zaostřeno na Bělorusko připravilo brněnské Centrum experimentálního divadla, při kterém od loňska působí ambasáda nezávislé běloruské kultury. Situace nezávislých literátů v Bělorusku se zhoršuje, ocitají se v "ghettu", řekl dnes novinářům běloruský básník Dmitrij Strocev.

"Cenzuru doplňuje autocenzura. Nezávislí spisovatelé ztrácejí všechny možnosti vyjádření. Nakladatelé je nebudou tisknout, aby nepřišli o licenci," řekl Strocev.

Do literatury vstoupil Strocev v disidentských kroužcích ještě v sovětských dobách, v 90. letech zažil svobodnější podmínky, nyní pozoruje "utahování šroubů" v běloruské kultuře. Zmínil kroky, které režim Alexandra Lukašenka podnikl proti PEN klubu a spisovatelskému svazu. Sám se obává toho, že by jeho činnost mohla být v Bělorusku prohlášena za extremistickou.

Program Zaostřeno na Bělorusko bude součástí veletrhu Svět knihy, který začíná ve čtvrtek v Praze. Od 27. do 29. září se pak běloruská scéna představí v Brně při maratonu čtení a dalších kulturních akcích.

"Snažili jsme se, aby byl výběr pestrý, aby autoři představovali různé žánry a názorové směry," řekl jeden z organizátorů, překladatel Sjarhej Smatryčenka. Podle nakladatele Petra Minaříka se v Česku dosud málo ví o běloruské kultuře, ať už je to divadlo, literatura, anebo výtvarné umění. Program Zaostřeno na Bělorusko může přispět k zlepšení.

Politická situace v Bělorusku se zdramatizovala loni po srpnových prezidentských volbách. Úřady vyhlásily výrazné vítězství Alexandra Lukašenka, který v čele země stojí od roku 1994. Značná část obyvatel ale považovala výsledky za zfalšované a začala proti nim masově demonstrovat. Běloruská vláda protesty postupně potlačila. Mnozí představitelé opozice jsou uvězněni, další odešli do zahraničí.