Možnost prohlídek pro zájemce se sluchovým postižením začala nabízet brněnská vila Tugendhat. Ve spolupráci s organizací Tichý svět vznikla videoprohlídka tlumočená do znakového jazyka, která je k dispozici na dvou tabletech. Správa vily o tom informovala v tiskové zprávě.
"Zástupci organizace Tichý svět nám pomohli pochopit zvláštní potřeby lidí se sluchovým postižením, díky čemuž jsme mohli tuto jedinečnou architektonickou památku zpřístupnit dalšímu typu návštěvníků," uvedla Barbora Benčíková ze Studijního a dokumentačního centra vily Tugendhat.
Neslyšící návštěvníky nelze podle ní odkázat pouze na psaný text. "Pro mnoho neslyšících je psaný text složitý a nesrozumitelný. Žijí tak ve veliké sociální a komunikační izolaci ve světě slyšících a jejich přístup k informacím je oproti většinové společnosti velmi omezen," dodala Benčíková.
Informace z rozšířeného prohlídkového okruhu a zahrady vily byly přetlumočeny do znakového jazyka. Prohlídky jsou nahrané prozatím ve dvou tabletech, které neslyšící dostanou k dispozici místo běžného výkladu. Kromě toho vzniklo ve znakovém jazyce také video pro internetové stránky vily, kde se neslyšící dozvědí, jak se na prohlídku registrovat a jak prohlídka vypadá.
Projekt doplňuje snahu správy vily odstraňovat komunikační bariéry. Od roku 2019 nabízí vila ve speciálních termínech prohlídky pro zrakově znevýhodněné s využitím haptických modelů.
Vila Tugendhat zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO je jednou z nejnavštěvovanějších brněnských památek. V roce 1928 ji navrhl Ludwig Mies van der Rohe pro Gretu a Fritze Tugendhatovy. Je unikátní svou konstrukcí, prostorovým uspořádáním, vybavením interiéru, technickým zázemím i začleněním do přírody. Poprvé v dějinách architektury byla při stavbě soukromého domu užita ocelová nosná konstrukce. V letech 2010 až 2012 se uskutečnila rozsáhlá oprava vily za 176 milionů korun.