Mladý sokolí pár je v elektrárně vyseděl v hnízdě na 125 metrů vysokém ventilačním komíně. Ornitolog Václav Beran po okroužkování chráněných ptáčat potvrdilo, že jsou všechna zdravá, rodiče o ně řádně pečují a zásobují je dostatkem potravy. „Sokolí pár tak elektrárně věnoval další čtyři strážce, pro každý blok jednoho,“ uvedl na webu energetiků mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.
Každé ze sokolích mláďat dostalo dva hliníkové kroužky. „Jeden značí, že jde o sokola z České republiky. Ten se kontroluje při odchytu, druhý pak umožňuje kontrolu na dálku pomocí dalekohledu,“ vysvětlil po zdolání stometrového výstupu ornitolog.
„Mláďata jsou v dobrém stavu, mají se čile k světu. Jde o dvě samičky a dva samečky staré zhruba tři týdny,“ usmíval se Václav Beran. Na ventilačním komíně zůstanou mláďata přibližně ještě jeden až dva měsíce. Pak se rozletí do světa.
Každé ze čtveřice ptáčat dostalo dva hliníkové kroužky. „Jeden značí, že jde o sokola z České republiky. Ten se kontroluje při odchytu, druhý pak umožňuje kontrolu na dálku pomocí dalekohledu,“ vysvětlil po zdolání stometrového výstupu ornitolog.
Potvrdil také, že právě díky kroužkům se mu podařilo zjistit, že tátovi malých sokolů jsou čtyři roky a narodil se ve zhruba 72 kilometrů vzdáleném Štěpánově nad Svratkou. A o dva roky starší samička pochází z cementárny v Čížkovicích.
Umělá hnízda na ventilační komíny nechali umístit energetici jako součást sokolí farmy. Pár sokolů zahnízdil v Jaderné elektrárně Dukovany předloni na jaře a hned napoprvé z něj za pár měsíců vzlétla čtyři sokolí mláďata. K nim teď přibyli další čtyři sourozenci.
„Jsme rádi, že je sokolí pár tomuto hnízdišti věrný a vynasnažíme se, aby s námi zůstal po celou dobu provozu elektrárny,“ vysvětlil přístup Jaderné elektrárny Dukovany její ředitel Roman Havlín.
Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým druhem. V tuzemsku odborníci sledují 130 pravidelně hnízdících párů těchto dravců. Na záchraně vysoce ohroženého druhu sokola stěhovavého energetici spolupracují s ornitology od roku 2011. Za více než deset let tak z jejich provozů vzlétlo minimálně 114 mláďat.
Vedle dvou sokolích hnízdišť se energetici v rámci ochrany životního prostředí věnují také vsakování dešťových vod, navracení původních prvků zdejší přírodě výsadbou vinohradu, chovem včelstev, výsadbou ovocných stromů nebo pěstováním bylinek pro potřeby kuchyně přímo v elektrárně.