Výzkumníci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity vyvinuli mobilní aplikaci MOÚ MindCare. Pomocí moderních technologií získají pacienti Masarykova onkologického ústavu novou možnost duševní podpory v průběhu náročné léčby i po jejím skončení. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala tisková mluvčí Masarykova onkologického ústavu Anna Svobodová.
Onkologické onemocnění může pro řadu pacientů znamenat konec normálního života. Vše se najednou točí kolem léčby samotné, výsledků vyšetření a termínů v nemocnici. Pacientům se může často zdát, že se jejich život zastavil. Pozitivní aktivity odkládají na dobu neurčitou, například až po léčbě, po kontrolním vyšetření nebo po návštěvě lékaře.
Podle vedoucího vývojového týmu projektu aplikace MOÚ MindCare, klinického psychologa Miroslava Světláka, je součástí kvalitní onkologické léčby také podpora duševního zdraví a životní spokojenosti. “Všímáme si, jak je v našem životě důležité učit se a rozvíjet takové znalosti, dovednosti a postoje, které nám pomohou nenechat si vzít od nemoci to nejvzácnější, co každý z nás máme, tedy plně a smysluplně prožitý čas v našem životě,” uvedl klinický psycholog Miroslav Světlák.
Masarykův onkologický ústav se zaměřuje na kvalitu života pacientů při, v průběhu i po léčbě. „Jsme si vědomi toho, že věnovat se pouze fyzickým obtížím při léčbě pacientů by bylo velmi málo. Psychická podpora pacienta je absolutně nezbytná rovina léčby a těžko bez ní dosáhneme uspokojivých výsledků. Máme zkušenost, že špatný psychický stav pacienta se zásadně podílí na celkové kvalitě života jak samotného pacienta, tak i jeho blízkých. Jsme proto rádi, že budeme mít pro naše pacienty platformu, která jim může nabídnout řadu nástrojů, jak svoje prožívání nemoci a celkově svůj psychický stav zlepšit,“ dodal náměstek pro komunikaci, strategii a vzdělávání Jiří Šedo.
U některých pacientů může být komplikované zlepšit jejich psychické rozpoložení v nemocničním prostředí. Aplikace, kterou odborníci z Masarykovy univerzity vyvíjeli od roku 2019, má výhodu, že ji pacient může absolvovat v klidu ze svého domova nebo kdekoli na cestách, ale klidně i v čekárně. Potřebuje pouze chytrý telefon. Aplikace je ke stažení zdarma přes platformu Google Play nebo App Store. “Prostřednictvím videí, zpráv a dílčích cvičení vás v průběhu osmi týdnů naučíme to, co je potřeba v péči o vlastní duševní zdraví a vyrovnanost,” podtrhla psycholožka a členka realizačního týmu Alena Slezáčková.
„Absolvovala jsem celý program, který aplikace MOÚ MindCare nabízí, a na základě vlastní zkušenosti bych ji doporučila pacientům jako průvodce v jakékoliv fázi onemocnění či v procesu uzdravení. Člověk si na aplikaci a fungování v ní velmi rychle zvykne a osobně jsem se každé ráno těšila, co mě v daný den v aplikaci čeká. Program nabízí jemné a vlídné vhledy, které mohou dotyčnému pomoc právě v těžkých životních situacích a v nepříjemných duševních stavech,“ popisuje fungování aplikace lékařka Monika Lekárová z realizačního týmu.
Program MOÚ MindCare má také vlastní webové stránky – www.mou-mindcare.cz