Jen pár minut tramvají z centra Brna pojedete na koupaliště Kraví hora, kde se mohou návštěvníci osvěžit ve venkovním padesátimetrovém bazénu s vodními atrakcemi, kde jsou k dispozici i tři dráhy pro kondiční plavání a můžete se svézt i na skluzavce. Dvanáct a půl metru dlouhý dětský bazén nabízí prostor k dětským vodním radovánkám. K opalování vybízí venkovní travnaté terasy. Kolem bazénů jsou k dispozici zdarma nová stylová lehátka a nechybí ani stánky s občerstvením. Areál je o prázdninách otevřený od 9 do 21 hodin. Celodenní vstupné pro dospělé je 150 korun a 80 korun pro děti do 15 let a seniory, kdo přijde po 16. hodině, zaplatí jen stovku, děti a senioři 50 korun.
Chvíle plné relaxu, vodních radovánek a zábavy zažijete i na největším brněnském koupališti Riviéra, které prošlo před čtyřmi lety razantní rekonstrukcí a má otevřeno od 9 do 20 hodin a svou kapacitou 7 800 lidí se řadí mezi největší koupaliště v tuzemsku. V umělém říčním korytě je tvoří kaskáda tří nerezových bazénů, jejichž hloubka je odstupňována. Kromě zcela nových a unikátních nerezových bazénů, jejichž celková délka dosahuje 390 metrů, si můžete vybrat z mnoha vodních atrakcí, využít rozlehlé travnaté plochy k relaxu i ke sportu, pronajmout si jedno z beachvolejbalových hřišť, nebo si vychutnat občerstvení. Celodenní vstupné přijde na 240 korun, kdo chce ušetřit a stačí mu pobyt na Riviéře jen do 14 hodin, pak zaplatí 120 korun. Děti do 5 let mají vstup zdarma, děti od 6 do 14 let a senioři zaplatí 120 korun. Po 15. hodině se ceny lístků snižují na 140 a 70 korun.
Jediné koupaliště v Brně s vlnobitím – tak se na svém webu prezentuje Koupaliště Zábrdovice, které je v sezóně otevřené od 9 do 19.30 hodin. Plavci tam většinou ocení nepřeplněné bazény, rodiče malých dětí zase brouzdaliště a dětské hřiště. Největší oblibě se však těší zmíněné vlnobití, které je v moravské metropoli unikátní vodní atrakcí. Pro odpočinek slouží travnaté plochy a terasy nad úrovní bazénů. Naopak pro aktivní chvilky odpočinku mohou návštěvníci využít beachvolejbalové hřiště. Základní celodenní vstupné přijde na 155 korun a po 16. hodině 85 korun. Děti ve věku 3 až 5 let mají celodenní vstup za 35 korun, školáci od 6 do 14 let a senioři zaplatí 80 korun na den a po čtvrté hodině odpolední 60 korun. Rodinný vstup pro 2 dospělé a maximálně 3 děti je za 430 korun.
Od 9 do 21 hodin má otevřeno Koupaliště Dobrák, kde je kromě plaveckého 40metrového bazénu, malého plaveckého a dětského bazénu a brouzdaliště k dispozici například hřiště na beach volejbal, badminton, fitness zóna, dětské hřiště, relax zóna a další atrakce. Za dopolední vstup (od 9 do 14 hodin) zaplatíte 105 korun, děti, studenti a senioři 85 korun. Celodenní vstupné přijde dospělé na 215 korun a ostatní zmíněné skupiny návštěvníků na 125 korun. Odpolední vstupenka po 14. hodině je za 145 a 85 korun.
Kdo se chce vykoupat zadarmo a v přírodě, ten jistě vyrazí na Brněnskou přehradu, kde se však podle jihomoravských hygieniků zhoršila kvalita vody, a to jak na Kozí horce či Osadě, tak i na Rakovci a v Rokli nebo na Sokolském koupališti. Na všech těchto místech byl koncem června zvýšený výskyt sinic.
Jedničku naopak od hygieniků dostaly přírodní koupací biotopy v Kovalovicích a Oslavanech na Brněnsku, zatopený lom Janičův vrch v Mikulově, obě laguny na Nových Mlýnech nebo třeba koupaliště ve Vémyslicích na Znojemsku. Voda vhodná ke koupání je podle hygieniků i na Vranovské přehradě, v rybníku Suchý na Blanensku nebo v blanenské vodní nádrži Palava.
Kvalita vody v přírodních koupalištích se podle upozornění Krajské hygienické stanice v Brně každoročně zhoršuje v letním období především v souvislosti s narůstající teplotou vody, či při pasivních vodních bilancích v nádrži.
„Zvyšuje se počet drobných ve vodě volně se vznášejících organismů – planktonu, z nichž zejména fytoplankton a především sinice nepříznivě ovlivňují jakost vody pro koupání. Sinice i řasy poznáte podle zeleného vegetativního zákalu, přičemž jednotlivé shluky sinic jsou viditelné i pouhým okem. Jejich koncentrace se zpravidla postupně zvyšuje během července a srpna a kolísá i podle průtoků a směru větru,“ vysvětlili hygienici.
Ti také doporučují se důkladně osprchovat všem, kdo se rozhodli i přes upozornění ve vodě obsahující sinice koupat. „V případě vydání zákazu koupání je však třeba toto opatření respektovat,“ dodali hygienici.