Rozsah oprav měl být podle nezávislého lelekovického starosty Aleše Mikauše původně menší. „Chtěli jsme jen opravit dlažbu, pod kterou vnikala voda přes ochozy. Jak jsme se ale do toho vnořili hlouběji, zjistili jsme, že rozsah prací bude mnohem širší a budou potřeba další opravy,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN starosta Lelekovic.
Podle něj se posléze zjistilo, že technický stav rozhledny je neudržitelný. „Původní dlažba totiž odpadávala a hrozilo, že se voda dostane do konstrukce rozhledny a ohrozí její statiku,“ popsal Aleš Mikauš.
Upřesnil, že si proto nechali následně zpracovat projekt rekonstrukce, při níž nechali sanovat betonové podhledy i výztuhy a vyměnit dlažbu. Rozhledna má po roční rekonstrukci i novou fasádu ve stejné podobě, jako byla ta původní.
„Místo oplechování jsme zvolili nerezový pás, vyměnili jsme fasádu na dříku věže. Na spodním ochozu je pak dřevěná lavice, jejíž sedací část z dubu už byla hodně poškrábaná a rozrytá od některých návštěvníků. Tu jsme proto vyměnili, ale opěradla jsou původní a tedy jednašedesát let stará. To je důkaz, že dubové dřevo vydrží opravdu hodně. Opěradla jsme nechali nově natřít, takže se dá s nadsázkou říct jako ve známé reklamě: Až to budete natírat příště, vy už u toho starosto nebudete,“ doplnil se smíchem Aleš Mikauš.
Rok trvající rekonstrukce rozhledny byla náročná i proto, že v jejím průběhu museli dělníci všechen stavební materiál nanosit vlastníma rukama. Technika se na vrchol nedostala.
„Snažili jsme se při opravách zachovat vzhled, který dostala rozhledna při stavbě před 61 lety. Jedinou změnou vzhledu tak je dřevěný prvek, který zvyšuje úroveň zábradlí. To už neodpovídalo současným normám, bylo příliš nízké. V dolní části rozhledny jsme zábradlí zvýšili z 90 na 120 centimetrů a stejnou výšku má i původně metr vysoké zábradlí v horní části věže,“ dodal starosta.
Oprava rozhledny přišla podle Mikauše na dva miliony korun, přičemž 300 tisíc z této částky poskytl jako dotaci Jihomoravský kraj.
Na skalnatém hřebenu Babí lom byly vyhlídkové prvky už od roku 1882, po druhé světové válce ale trámová rozhledna i altán zanikly. Novou rozhlednu, která na místě stojí dodnes, vybudovali v roce 1961 lelekovičtí Sokolové podle návrhu brněnského architekta Mojmíra Korvase. Okolí rozhledny v posledních letech doplnily další prvky, například odpočinkové místo Lelkovadlo.