Složitým návrhům na změnu územně plánovací dokumentace a časově náročnému obstarávání stanovisek na brněnském magistrátu odzvonilo, nyní totiž bude stačit, když obyvatelé moravské metropole vyplní jednoduchý formulář.
Požadavky pak podle Zdeňky Obalilové z tiskového střediska magistrátu hromadně zpracují úředníci a vybrané změny předloží ke schválení na prosincovém zasedání zastupitelstva. Představitelé města pod Špilberkem tak chtějí ještě umožnit dílčí změny stávajícího územního plánu i jednotlivých regulačních plánů, dokud je to podle legislativy možné.
„Chceme po dobu, kdy se bude upravovat a projednávat nový územní plán města Brna, umožnit provedení méně zásadních změn toho stávajícího, aby mohl rozvoj města probíhat kontinuálně,“ uvedl radní pro územní plánování a rozvoj Petr Bořecký (ANO).
Podle něj je vedení Brna navíc časově limitováno, protože po 1. lednu příštího roku nebude možné zahajovat další změny územně plánovací dokumentace, aniž by byl předtím územní plán přepracovaný do takzvaného jednotného standardu. „Proto o zkráceném postupu musí zastupitelstvo rozhodnout do konce letošního roku,“ zdůraznil Bořecký.
Písemné požadavky na změnu územně plánovací dokumentace mohou lidé nebo právnické osoby vlastnící pozemky nebo stavby na území města podávat do letošního 16. listopadu prostřednictvím jednoduchého formuláře. Ten zájemci spolu s kontakty a dalšími informacemi najdou na webovém Portálu územního plánování města Brna.
Datum je stanoveno s ohledem na kapacitní možnosti Odboru územního plánování a rozvoje, který požadavky zpracuje, posoudí je ve spolupráci s určeným zastupitelem, obstará potřebná stanoviska krajského úřadu a současně ve stanovených lhůtách připraví materiál pro jednání samosprávných orgánů města. Cílem tohoto postupu je snížit riziko přetížení hejtmanství.
„Vhodnost požadovaných změn bude posuzována podle několika kritérií. Především jimi nesmí být dotčeny záměry plynoucí ze Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje. Dále se bude řešit, jestli se dají v relativně krátkém čase zpracovat, za ideální bychom také považovali, kdyby byly i v souladu s novým územním plánem,“ upřesnil Bořecký.
Cílem je podle něj udržet změny jako lokální bez dopadu do dopravního skeletu města či do technické infrastruktury, tedy kmenových stok, vodovodů nebo plynovodů.
Zvláště profesionálové z oboru, například velcí investoři, samozřejmě mohou i nadále využít práva podat návrh na pořízení změny územně plánovací dokumentace namísto požadavku a vše potřebné včetně nutných stanovisek si obstarat samostatně. I takto podané návrhy však budou posuzovány podle stejných kritérií jako požadavky ve zjednodušeném režimu.