Dnešní zproštění Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo výrazněji jeho vyhlídky v prvním kole prezidentské volby neovlivní. Babiš sám vede kampaň systematicky jako referendum o vládě, nestaví v ní do popředí svou osobnost, se kterou je spojena i řada dalších kontroverzí. V průzkumech, v nichž byla dlouhodobě „započítána“ okolnost jeho soudního řízení, trvale už teď figuroval na postupovém místě, zdůraznil politolog brněnského Národního institutu SYRI Roman Chytilek.
Lepší šance ve druhém kole
Rozsudek ale podle Chytilka může posílit Babišovy aktuálně špatné vyhlídky ve druhém kole. Zvětšuje mu mírně šanci, že získá hlasy od jiných než skalních voličů, kteří už teď jeho prezidentskou kampaň nebudou spojovat se ziskem imunity.
Komplikace pro Nerudovou
Mnohem komplikovaněji končí podle Chytilka kampaň pro Danuši Nerudovou. Její problém s vysvětlováním nesrovnalostí na Mendelově univerzitě je pro ni tématem, kterému její elektorát (mladí a měštští voliči) rozumí a nepředstavuje pro ně marginální záležitost.
„Navíc je nejvíce tematizováno v médiích jako Deník N nebo Respekt, která mají k elektorátu Nerudové značný dosah. Téma také podkopává hlavní sdělení její kampaně, kterým je, že je kandidátka zaměřená na změnu České republiky a budoucnost. Přitom končí tak, že vysvětluje věci, které se týkají minulosti a jí samotné,“ uvedl Chytilek.
Generál se může soustředit na finiš, míní Chytilek
Podobné problémy nemusí řešit generál Petr Pavel. „Jako jeho výhoda se ukazuje, že o jeho problémech s minulostí se v kampani mluvilo poměrně brzy a části tohoto břemene se již zbavil. Z trojice hlavních kandidátů se může nejvíce soustředit na pozitivní závěr kampaně a dá se čekat jeho silný finiš,“ upřesnil politolog, který v institutu SYRI vede výzkumnou skupinu zaměřenou na Právo a vládnutí.
Podcenění role třetích kandidátů
Podle Chytilka se role třetích kandidátů velmi podceňuje, v letošních volbách je přitom klíčová. Nemohou už sice realisticky pomýšlet na postup do druhého kola, ale dobrou kampaní mohou odebrat hlasy některému z hlavních kandidátů a určit složení 2. kola.
Pozor na Baštu
„Nebezpečí v tomto ohledu začíná představovat v posledním týdnu zejména Jaroslav Bašta. Jeho kampaň velice agresivně cílí na protestní voliče a vykresluje naopak Babiše jako mainstreamového kandidáta. Přitom hlasy nejvíce protestních voličů mohou být pro Babiše klíčové ve druhém kole a může je potřebovat již v prvním,“ míní politolog.
Bude Středula vzorem pro další kandidáty?
Dalším způsobem, jak třetí kandidáti ovlivňují volby, je možnost jejich odstoupení ještě před prvním kolem a podpory čelních kandidátů. „Bude zajímavé sledovat, zda odstoupení Josefa Středuly, který podpořil Nerudovou, ale jeho voliči mají blíže spíše k Babišovi, vyvolá podobnou reakci i u některého z dalších kandidátů, kteří mezi prvním a druhým kolem zamýšleli podpořit například Petra Pavla,“ vysvětlil expert.
Klíčové budou i televizní debaty
Dalším silným faktorem posledního týdne budou debaty. Nejrůznější průzkumy naznačují, že až čtvrtina voličů je stále nerozhodnutých. Právě debaty přitom v podobných kláních bývají prostředkem, který jim pomáhá k rozhodnutí dospět.
„Klíčovým úkolem v nich, kromě vyhnutí se nevynuceným přešlapům, bude pro kandidáty ukázat, že dokáží působit prezidentsky. Že to není pro všechny kandidáty snadný úkol, ukázala i včerejší debata v České televizi,“ dodal politolog.