O státní půjčky na bydlení měly mladé rodiny loni enormní zájem. Letos se však program poskytující tyto úvěry neotevře. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala Veronika Kráčmar Hegrová z fintech startupu hyponamiru.cz.
Letos bylo v programu 700 milionů
V loňském roce mohli lidé do 40 let věku také žádat o státní půjčku na pořízení nebo modernizaci obydlí z programu Vlastní bydlení. Letos stát v programu počítal s celkem 700 miliony korun.
Rozpočet se vyčerpal
„Státní fond podpory investic zastavil příjem žádostí už k 20. dubnu 2022. Důvodem bylo vyčerpání rozpočtu, protože už v polovině dubna zájemci podali žádosti v souhrnné výši převyšující 713 milionů korun,“ uvedla Veronika Kráčmar Hegrová.
Chtěli fond otevřít ještě loni na podzim
Stát v okamžiku pozastavení příjmu žádostí loni v dubnu plánoval jeho znovuotevření ještě na podzim. K tomu však již nedošlo. A státní půjčku na bydlení mladí nevyčerpají ani letos. Z rozpočtu fondu totiž zájemci nedostanou peníze na vlastnické bydlení fyzických osob.
Na dům 3,5 milionu, na byt 3 miliony
Na rodinný dům včetně pozemku mohly mladé rodiny z programu získat nejvýše 3,5 milionu korun, maximálně však 90 procent z pořizovací ceny nebo skutečných nákladů na výstavbu. V případě pořízení bytu pak byla výše úvěru 3 miliony korun, nejvýše však 90 procent z ceny jednotky. Na modernizaci obydlí bylo možné získat úvěr od 50 tisíc do 750 tisíc korun.
Státní půjčka často nestačila
Státní půjčka na bydlení však podle odbornice často žadatelům nestačila. Ceny nemovitostí v posledních třech letech totiž výrazně rostly a na přelomu let 2021 a 2022 již dosáhly svého vrcholu. Většina zájemců proto musela řešila otázku, jak doplnit státní půjčku na bydlení.
Problém se zástavou domu
„Dofinancování hypotékou bylo v tomto případě problematické, protože státní půjčka s sebou obnáší zástavu nemovitosti. A banky obecně nechtějí mít zástavu jako druhé v pořadí. Řešením často býval úvěr ze stavebního spoření, u kterého není vyžadována zástava nemovitosti,“ dodala Veronika Kráčmar Hegrová.
Půjčka měla smysl při nízkých úrocích
Státní půjčka na bydlení dávala smysl především v době nízkých základních úrokových sazeb. Velkou nevýhodou naopak bylo zastropování maximální výše úvěru. Ne každému na pořízení vlastního bydlení nebo rekonstrukci stačila nižší částka. Vzhledem k cenám nemovitostí si pak většina zájemců o státní půjčku musela zajistit další zdroje financování jinde.