Hasiče i jejich psy ošetřovali dva lékaři z Úrazové nemocnice v Brně, kteří 12 dnů pomáhali v Turecku po ničivém zemětřesení. Fungovali 24 hodin denně, uvedl dnes v tiskové zprávě jeden z traumatologů Lukáš Kopčík. Dvojice brněnských lékařů byla součástí českého záchranářského týmu, ve kterém byli hasiči, kynologové nebo stavební inženýři. Zemětřesení v Turecku a Sýrii z počátku února si dodnes vyžádalo přibližně 47 tisíc obětí.
Lékaři byli na záchranné misi 12 dní
„Pracovali jsme ve dne i v noci. Ošetřovali jsme na základně hasiče, kteří pracovali v terénu. Drobná zranění jsme ošetřovali i psům, kteří hasičům pomáhali. Fungovali jsme 24 hodin denně,“ uvedl Kopčík.
Na přípravu měli několik hodin
O odletu se lékaři dozvěděli jen pár hodin předem. Vybavení měli vlastní. „V takových podmínkách je nutné improvizovat. Je náročné dopředu odhadnout, jaké vybavení bude potřeba. Standardně vozíme obvazové materiály včetně sádry. Dále chirurgické nástroje na základní výkony a také různé léky, abychom mohli zaléčit základní nemoci,“ řekl druhý z traumatologů Radek Zukal.
Pracovali ve stanech i v terénu
Lékaři pracovali převážně ve stanech na základně, několikrát vyrazili i na samotná místa vyprošťování. „Většinou jsme během této záchranné mise řešili menší poranění. Jednalo se například o poranění v důsledku manuálních činností, tržná či námahová poranění,“ doplnil Zukal. Český záchranářský tým nakonec ze sutin vyprostil 78 mrtvých a dva živé lidi. Výprava se vrátila z Turecka v pátek.
Traumatým mají už 36 let
Úrazová nemocnice v Brně má traumatým od roku 1987. Od té doby se účastnil několika misí, například v Nikaragui, Arménii a Íránu. Lékaři pomáhali i po explozi v libanonském přístavu v Bejrútu.