Dnešní Nedělní speciál míří tentokrát do Brněnského podzemí, protože není sklep, jako Sklep! Ve Sklepě pod Novou radnicí se totiž před Velikonocemi otevřela zbrusu nová audiovizuální expozice Ohnivý kůň a drak. Návštěvníky v ní ohromí jak brněnské pověsti a legendy, tak i historie města. Turistické informační centrum (TIC) Brno láká zvědavce na moderní audiovizuální technologie, animace Veroniky Vlkové nebo videomapping. Nechybějí ani rozhýbaná panoramata Brna, díky nimž se přesunete do časů obléhání města švédskou armádou, řekla zpravodajskému portálu BRŇAN Hana Novosadová z TIC Brno.
Nový obsah pro tajemné podzemí
Od otevření Mincmistrovského sklepa na Dominikánském náměstí uplynulo již 13 let, proto se v TICu rozhodli tento tajemný podzemní prostor naplnit novým obsahem. „Autorskému týmu se podařilo vytvořit atraktivní kontrast mezi autentickým prostorem z 13. století a současnými technologiemi, které zasáhnou všechny vaše smysly,” uvedla ředitelka městské turistické centrály Jana Janulíková.
Chtějí návštěvníky nadchnout a ohromit
Hlavním cílem bylo podle ní připomenout dějiny a pověsti moravské metropole formou, která nadchne a ohromí návštěvníky všech věkových kategorií. „Jsme si jistí, že bude zajímavá nejen pro turisty, ale také pro Brňany. Takováto expozice nám v Brně chyběla,“ dodala.
Ohnivý kůň a drak jsou figury z pověstí
Koncepci expozice ve Sklepě pod Novou radnicí vytvořil historik Michal Konečný. Název Ohnivý kůň a drak zní trochu orientálně, ale ve skutečnosti jde podle něj o dvě figury ze známých brněnských pověstí. „Kromě legend a strašidel se zaměřujeme ale také na edukativní stránku. Návštěva je tedy vhodná pro děti, žáky a studenty, ale díky jisté nadsázce a humoru pobaví i dospělé. Vrchol expozice najdete na samotném dně Sklepa. Zde zažijete, jaké to bylo, když město v roce 1645 obléhali Švédové, a to vizuálně i zvukově. Je to velmi silné,” prozradil Michal Konečný. Ten spolupracoval s TIC Brno už na několika projektech, třeba na publikacích pro děti Frčíme Brnem a Jak to ruplo, nebo na expozici ve věži Staré radnice o Antonu Pilgramovi.
Dvě roviny pohledu
Trvalá výstava má dvě hlavní roviny. Ta historická seznamuje návštěvníky podzemí s minulostí samotného sklepa. Zaměřuje se přitom na brněnský středověk, renesanci a baroko a velkou pozornost věnuje třicetileté válce ve městě i v širším evropském měřítku. „Druhou rovinou jsou pak brněnské pověsti, například o brněnském drakovi, Šemberovi z Boskovic, Antonu Pilgramovi a mnohé další. Animované pověsti a příběhy z dějin Brna vytvořila ilustrátorka Veronika Vlková,“ doplnila Novosadová.
Příběhy doplněné pohyblivými vedutami
Příběhy doplňují rozhýbané veduty Brna s působivými světelnými a zvukovými efekty, dodanými studiem Visualove a audiovizuálním umělcem Jiřím Suchánkem. Expozicí provází hlasy brněnských herců Marie Ludvíkové a Cyrila Drozdy.
Pověsti najdou lidé i na webu
Jednotlivé pověsti lidé najdou i na webové stránce, kde je doplňuje mapa a s mobilem v ruce tak za nimi můžou návštěvníci vyrazit přímo do ulic. „V budoucnu je v plánu i publikace, takový atlas brněnských strašidel a pověstí. Sklep pod Novou radnicí je zamýšlený jako komplexní projekt, který vhodně rozšiřuje barvité a různorodé Brněnské podzemí,“ dodala Janulíková. Více informací najdete na webových stránkách www.sklepbrno.cz, aktuality pak na Facebooku @brnenskepodzemibrno.