Brňané v petici vyzývají vedení města k zachování provozu kina Scala. V případě rekonstrukce, kterou město připravuje kvůli pochybnostem o stavu střechy, požadují, aby se provoz kina vrátil do opravené budovy co nejrychleji. Někteří návštěvníci kina se totiž obávají, že město po rekonstrukci využije objekt jinak nebo jej prodá. Na stránkách iniciativy Scala ve Scale už zájemci podepisují elektronickou verzi petice, dnes dopoledne se počet podpisů blížil čtyřem tisícům.
Podpisy na papírovou formu petice, která má po právní stránce vyšší váhu, budou dobrovolníci sbírat od pátku večer v prostorách kina a jeho okolí, podpisové archy budou dostupné i ke stažení. ČTK o tom informovali členové petičního výboru Ondřej Kocar a Dalibor Jelínek.
„Scala je nenahraditelnou součástí Brna. Nechápali jsme, jak by mohl magistrát dopustit, aby obyvatelé města o tento klenot přišli,“ popsali Kocar s Jelínkem. Sami se považují za běžné návštěvníky kina. „Odlišovat nás může pouze fakt, že jsme zde měli možnost zhlédnout i snímky, na kterých jsme se buď podíleli nebo je sami tvořili v rámci jednoho z mnoha festivalů, které se ve Scale konají,“ řekl Kocar.
Petice je podle něj jen jedním ze způsobů, jakým chce iniciativa kino podpořit
„Pro začátek nám ale přišla jako nejlepší a nejjednodušší metoda,“ řekl. Jádrem iniciativy je devítičlenný tým. Dobrovolníků na výpomoc s peticí nebo tvorbou propagačních materiálů se ale podle Kocara nabízí mnohem více. „Vážíme si této velké podpory a úsilí lidí, kterým není lhostejná kultura v Brně,“ zareagoval na petici na svém instagramu tým kina Scala. Své příznivce zároveň vyzval k připojení podpisů.
Vedení města o budoucnosti Scaly stále jedná
„V tuto chvíli není k tématu nic nového. Pokud nám bude petice oficiálně doručena, tak se jí samozřejmě budeme zabývat,“ řekl ČTK mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.
„Aktuálně čekáme na rozhodnutí statika, který má do 30. dubna navrhnout harmonogram podrobného stavebně-diagnostického průzkumu budovy, který nelze realizovat za provozu,“ informovala na facebooku Masarykova univerzita, která kino v městském objektu provozuje. Průzkum může trvat dva až čtyři měsíce. V ideálním případě by se uskutečnil v červenci a srpnu. Pokud si vyžádá více času, univerzita navrhuje pokračovat v lednu a únoru 2024. Nebylo by tak nutné rušit podzimní program.
Minulý týden vyzvali město k zachování kina také vedoucí pracovníci Ústavu filmu a audiovizuální kultury Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Otevřený dopis adresovali primátorce Markétě Vaňkové (ODS).