Už za pár dnů, konkrétně 11. až 14. května, bude Equine Sport Centrum v Olomouci hostit již podruhé mezinárodní drezurní závody, které jsou součástí Světového poháru. Pořadatelé nachystali během čtyř dnů celkem třicet soutěží od pony kategorie až po Grand Prix. Jaké jsou přípravy, kolik přijede celkem koní, jaká bude česká a zahraniční reprezentace nám v rozhovoru prozradila ředitelka areálu Kristýna Koutná.
Už za pár dnů ve vašem areálu vypukne jedna z největších drezurních akcí tohoto roku u nás, kolik koní se tu bude prezentovat a z jakých zemí? Letošní druhý ročník je velmi dobře obsazen.
Dorazí přes 100 koní z 13 zemí. Kromě našich jezdů jde o reprezentanty z Rakouska, Maďarska, Polska, Slovenska, Německa nebo Nizozemska. Své zástupce tu ale bude mít i Kanada, Izrael, Litva, Thajsko, Andorra a Španělsko.
Kolik soutěží celkem chystáte a v jakých věkových kategoriích?
Pro jezdce je připraveno 30 soutěží, nejmladší jezdci od 12 let se představí v kategoriích pony a dětí, soutěže budou pokračovat přes juniorské, mladé jezdce až po kategorie seniorů.
Můžeme se těšit i na naše české reprezentanty? V jakých soutěžích je případně uvidíme?
České reprezentanty budeme mít možnost vidět skoro ve všech soutěžích, takže každý den bude možnost fandit dvaceti českým dvojicím, které jsou na závody přihlášeny.
A naopak, kdo ze zahraničních špiček potvrdil svou účast?
Sejdou se tu opravdu hvězdná jména, jako e třeba Diana Porsche závodící za Rakousko v top 200, Nicola Luise Ahorner, která závodí za Izrael v top 200 nebo také Alicia Glinka, která je aktuálně 80. ve světovém žebříčku. Přivítáme nejlepší jezdce ze Slovenska a Polska, na startovních listinách pak bude i Michael Bugan nebo třeba Zaneta Skowronska-Kozubik. V CDI 3* jistě všechny potěší Leonie Bramall z Kanady, která se účastnila Olympijských her v Atlantě. Jedinou naší reprezentantkou v této kategorii je skvělá Ema Kopuletá. Co se týká kategorie Pony, tam rozhodně stojí za zmínku Milky Way PP a D´Artagnan -187 – pravidelní účastníci Evropských šampionátů v pony.
Vše vypukne už za pár dnů. Čím tyto akce začínají a co jezdec s koněm musí v těchto dnech absolvovat? Existují nějaká konkrétní pravidla?
Řekla bych, že při pořádání těchto akcí panují dokonce velmi přísná pravidla! Vše začíná už tři dny před příjezdem, kdy jezdec koni měří teplotu dvakrát denně a zaznamenává vše do FEI aplikace. Při příjezdu do areálu veterinář zkontroluje veškerá povinná očkování a krevní testy. Cílem těchto opatření je zdraví a bezpečnost koní, kteří přijíždí z celého světa, tímto se tak předejde přenosu různých onemocnění. Před samotným startem musí také projít všechny koně takzvanou veterinární kontrolou, kdy se posuzuje pohyb koně a jeho externí stav. Až na základě tohoto může mít jezdec jistotu, že odstartuje.
Stane se, že je někdo na základě tohoto vyřazen? Ano, stává se to.
Podařilo se Vám opět získat elitního organizátora drezurních mítinků v Evropě i ve Spojených státech amerických – Thomase Bauera. V čem tkví jeho recept na dobrý průběh soutěží?
Thomas Bauer je v drezurním světě pojem. To, že naši „organizátorskou“ nabídku přijal, byla pro všechny velká radost a také úleva. Má obrovské zkušenosti s pořádáním světových závodů a díky tomu a jeho schopnostem pak mohou závody hladce probíhat.
Jak bude vypadat sbor rozhodčích, existují nějaká pravidla pro jejich výběr?
V čela šestičlenného sboru bude jako hlavní rozhodčí naše Gabriela Valeriánová (4* CZE). Dále pak Elisabeth Max-Theuer (5* AUT), Malgorzata Powłowka (4* POL), Maarten van der Heijden (4* NED), Christof Umbach (5* LUX) a Katrina Wüst (5* GER). Jde o velmi zkušený sbor rozhodčích, například Maarten van der Heijden bude posuzovat finále Světového poháru 2023 a Katrina Wüst byla hlavní rozhodčí na Olympijských hrách v Tokiu v roce 2021. Výběr těchto odborníků je na řediteli závodů a jednoho zahraničního rozhodčího vždy vybírá FEI. Rozhodčí musejí být dostatečně kvalifikovaní pro danou úroveň závodů, tomu odpovídá označení právě za jménem v závorce. Nejvyšší vzdělání odpovídá pěti hvězdám.
Co považujete za vyvrcholení těchto závodů, je něco opravdu divácky vyhledávané?
Nejvíce sledované budou soutěže započítávané do světového poháru CDI-W, ale také soutěže v rámci CDI3*. Opravdu všechny soutěže budou obsazeny zkušenými jezdci, takže podívaná bude skvělá po celé 4 dny.
Jak moc těžké je pro sportovní dvojici se na takovýto závod dostat? Musí splnit nějaké parametry, kdo to posuzuje?
Ano, jezdci musejí splnit kvalifikaci, příslušná národní federace pak musí schválit jejich přihlášku na mezinárodní závody.
Předpokládám, že tyto závody se nepřipravují ze dne na den, jak to vůbec probíhá, poodhalíte kuchařku?
Troufnu si říct, že na takovéto akci vyšíváme skoro celý rok. Základem je vytvoření rozpisu, je potřeba oslovit sbor rozhodčích, stewardy, veterináře a další nezbytné členy týmu, kteří mají svůj kalendář nabitý a je potřeba je zavčas oslovit. Dále poptáváme dekorovací předměty, chystáme veškeré technické zázemí, online přenos, catering a další nezbytné prvky takovéto akce. A pochopitelně důležitá je samotná organizace, vše musí klapat jako hodinky…
Říká se, že každá sportovní akce nese své perličky…Mají drezurní jezdci nějaké speciální požadavky? Snad třeba i hvězdné manýry nebo jsou „koňáci“ prostě nenároční?
(úsměv) Ano určitě by se nějaké „perličky“ našly, na první pohled si můžete všimnout, že drezurní jezdci mají rádi větší klid při závodech v porovnání s parkurovými závody a také více dbají na upravené koně.
S pořádáním takovýchto větších jezdeckých akci souvisí i dopingové kontroly. Jsou u nás běžné? Jak vlastně taková kontrola probíhá u koní?
Dnes už je to naprostý standard. Pokud se účastníte takovéto akce, s dopingovou kontrolou musí každý počítat. Zástupce FEI vybere během závodu koně pro testování a pověří určitého veterináře, který přijede a provede testy z krve nebo moči koně na nepovolené látky. Do pár dnů je pak výsledek.
Pro jezdce je absolvování takovéto akce jistě prestižní záležitost, ale určitě je pro ně motivací i výhra. O jakých částkách se tady bavíme?
Určitě jde o prestiž, ale výhra je také zajímavá. Jezdci si rozdělí Prize Money v celkové hodnotě 13 000 € a k tomu věcné ceny.
V pořádání velkých soutěžních mítinků se zahraniční účastí nejste žádní nováčci. Letos druhý ročník Světového poháru v drezuře a o pár týdnů později parkurové závody CSI2*-W, tomto případě desátý ročník. V čem je to jiné?
Tyto dvě disciplíny jsou opravdu velmi odlišné, a to pociťujeme i při organizaci. Největší rozdíl je v tom, že na parkurové závody se sjede větší počet koní i jezdců a navíc je tu vždy dobře naladěné početné publikum. Zajistit tento turnaj je opravdu o dost náročnější, ale vždy se na to těšíme.
Závěrem – jak bude areál přístupný široké veřejnosti a co všechno pro ně bude připravené?
Po celou dobu konání závodů bude vstup pro diváky zdarma, budou moci tedy všechny závodní dny sledovat soutěže na vlastní oči. Připravujeme občerstvení, shopping zónu a samozřejmě je k dispozici naše znovu otevřená restaurace. Zajišťujeme i přímý online přenos pro všechny 4 závodní dny a tiskový servis ze závodů. Určitě přijeďte!