Na Brněnské Vánoce na náměstích v centru města bez mnohých omezení jsme čekali dva roky. Na co všechno při jejich přípravě dbá Turistické informační centrum (TIC) Brno? Do jejich „zákulisí“ jsme nahlédli společně s ředitelkou TIC Brno Janou Tichou Janulíkovou.
V čem byla letošní příprava Brněnských Vánoc jiná po dvou covidových letech? Bylo něco obtížnější?
Přípravy byly asi víc prodchnuty nervozitou na jedné a těšením se na druhé straně. Brněnské Vánoce připravujeme celoročně, proto když k nim pak (téměř) nedojde, je to velké zklamání. Každý ročník má své, celý koncept neustále zlepšujeme a rozvíjíme, tudíž vždy se najde nějaká nová a o krok obtížnější výzva. Ale bez toho by to nešlo.
Na co jste se nejvíce těšili?
Na to, že vůbec budou 🙂
Do jaké míry se počítalo s Moravským náměstím, které bylo v rekonstrukci?
To by vám spíše řekli zástupci z městské části Brno-střed, která trhy v těchto místech připravuje. Již vloni se přesunuly stánky s velkým kruhovým barem a dětským kolotočem k soše Jošta Moravského, kde zůstaly i letos. V parku se počítalo s vánočním kolem a několika stánky a vše se stihlo tak akorát.
Kdo je autorem sloganu „Brněnské Vánoce jsou druhé nejlepší na světě“?
V letošním roce vyhrála výběrové řízení na zpracování vizuálního stylu Brněnských Vánoc kreativní agentura Aetna z Brna. S nimi jsme pak tvořili jak grafické zpracování, tak slogan těchto Vánoc, který je doplněn tím skromným “Hned po těch vašich doma”.
Jak dlouho dopředu vzniká program pro hlavní podium na náměstí Svobody? Která zajímavá vystoupení máme ještě před sebou?
Program, stejně jako celé trhy, připravujeme dlouho dopředu, po letních prázdninách musí být už téměř finální. V programu dáváme důraz hlavně na výběr lokálních umělců a skupin. Čekejte tedy spíš místní jména, ale všechny možné žánry. Letošní novinkou je představení brněnských amatérských sborů, které probíhá každou neděli pod záštitou Brno – město hudby UNESCO.
Považujete rozdělení trhů – Dominikánské náměstí a gastro, Zelný trh a řemesla – za ustálené?
Každé náměstí je specifické svou polohou, svým vzhledem i tím, jak je nakonec upraveno v rámci trhů, ale i to se neustále vyvíjí. Všichni milují Zelný trh pro jeho útulnost, ale třeba Zimní bar, který je na náměstí Svobody, by zde v těch kulisách historických budov vypadal jako pěst na oko. Vše bereme v úvahu a naopak se z toho snažíme vytěžit pro atmosféru každého místa maximum.
Proč by účastníci trhů neměli vynechat ani nádvoří Staré radnice?
Trhy na nádvoří Staré radnice, kde probíhají tzv. December Design Days, jsou naší novinkou – ačkoliv poprvé jsme je tam otevřeli už loni, ale trvaly pouhých 8 hodin. V šesti světlých stáncích najdete každý týden jiné výrobce s lokálními českými výrobky a oceníte v nich hodiny a hodiny ruční práce, které jim tvůrci věnovali. Nádvoří je ideální, pokud si chcete na chvilku odpočinout od rušných náměstí. A s osvícenou věží Staré radnice, velkou svítící dřevěnou hvězdou a obřím nápisem BRNO je také romantickým zákoutím, které si oblíbíte.
Kam se letos přesunuly pohádky? A co nás přímo tam ještě čeká?
Pohádky pro děti i dospělé si užijete každou sobotu a neděli v pasáži Jalta. Pasáž sousedí s Dominikánským náměstím, kde s dětmi můžete navštívit jak dřevěný betlém, tak Ježíškovu poštu. A uvnitř se konají o víkendu i tvořivé dílny. Proto jsme zvolili pasáž, kde není taková zima a program nepodléhá vrtochům počasí.
Kdy a kde všude zazní Rybovka?
V rámci oficiálního programu zazní hned dvakrát a to 22. 12. v 15.00 na Biskupském dvoře a 23. 12. v 17.00 na náměstí Svobody, kde ji zahraje Česká metropolitní filharmonie. Legendární je pak Rybovka v Alfa pasáži, kterou pořádá každoročně HaDivadlo.
Kdy se zrodila myšlenka na charitativní akci Daruj Kelímek? Kolik organizací je možné letos podpořit? Jak jste je vybírali?
Myšlenka se zrodila už loni v lednu, kdy ji autoři testovali celý měsíc. S nápadem zapojit celé Brněnské Vánoce pak přišli v září a my, ačkoliv v časovém presu, jsme věděli, že do takového projektu chceme být zapojeni. V první fázi se mohly hlásit organizace z Brna a okolí, které splňovaly jistá kritéria. Z těch pak veřejným hlasováním na Facebooku bylo vybráno 18 organizací – vždy 3 v celkem 6 kategoriích.
Jak se do Daruj Kelímek zapojují Brňané? Počítá se výtěžek každý den? A jak si v polovině adventu stojíme?
Reakce jsou veskrze pozitivní. On ten systém je velmi jednoduchý a v tom je právě jeho krása. Průběžné výsledky uvidíte na webové stránce darujkelimek.cz, kde je uveden transparentní účet a denně tak můžete sledovat, kolik peněz a na které záměry přibývá. Aktuálně se blížíme k prvnímu milionu!
K Vánocům TIC pravidelně připravuje i dárkové předměty – hrníčky a další suvenýry – jak bohatá je tato kolekce za poslední roky, se kterými výtvarníky jste spolupracovali a s jakou novinkou jste přišli letos?
Již několik let vydáváme kolekci hrnků pod stromeček. Zpracování vždy necháváme na oslovených umělcích, takže někdy byly hrnky vyloženě vánoční, někdy prostě brněnské a někdy propojené s vizuálním stylem Brněnských Vánoc. Letos máme krásné metalické porcelánové hrnky od brněnské firmy Goldfinger, které jsou velmi barevné a ovlivnily podobu vizuálního stylu. Loni a předloni to byly pletené červeno-bílé hrnky od studia NEON, které pracovaly s typickými brněnskými tématy. Asi nejoblíbenější byla kolekce hrnků od Venduly Chalánkové, spolupracovali jsme i se streetartovým umělcem TIMO, Petrem Kvíčalou nebo Pavlem Hayekem.
Kde lze tyto vánoční suvenýry zakoupit?
Hrnky i další suvenýry, jako jsou brože, čokolády a mentolky, zakoupíte na infocentrech na Radnické 8, Panenské 2 a ve stánku Dárky z Brna na náměstí Svobody, nebo si je můžete objednat online na e-shopu darkyzbrna.cz. Najdete tam i novinku – deskovou hru s názvem Hra o Brno, ideální dárek pro milovníky deskovek i Brna.
Co zahrnuje program TIC Vánočním Brnem? Jsou prohlídky v něčem jiné než během roku?
Sérii našich autentických prohlídek s průvodcem a vyhlídkových jízd zakončí Advent v Brně. Na pěší prohlídky máme připraveny speciální trasy, které korespondují s adventním časem. Seznámili jsme se s Rudolfem Těsnohlídkem, zakladatelem tradice vánočního stromu na náměstí. S dětmi jsme vyrazili objevovat Co by chtěl drak pod stromeček? Provedeme vás po duchovních centrech na prohlídce Kláštery v centru Brna a po Vánocích se vydáme obdivovat Brněnské betlémy. Z tras minibusu jsme vybrali ty letošní nejoblíbenější, kterými byl Funkcionalismus a Paláce průmyslové aristokracie.
Jaké jsou vize TIC Brno do roku 2023?
V příštím roce nás čeká dokončení poslední fáze oprav Vodojemů na Žlutém kopci, díky níž by se měl zásadně navýšit návštěvní limit, což je pro další spolupráce a projekty zásadní. Budeme vydávat také nové publikace, jako například průvodce TO JE BRNO 4. Připravujeme nové edukační programy pro děti, rozšíření projektu Brno INdustrial, v létě to budou městské festivaly a pak už zas jen ty Vánoce…