Světový pohár v drezuře bude již po třetí hostit areál Equine Sport Center v Olomouci. Konkrétně od 23. do 26. května se do moderního závodiště sjedou špičky drezurního sportu. Tento mezinárodní mítink s rovnou třicítkou soutěží různých kategorií si oblíbila řada jezdců z celé Evropy. Účast je letos rekordní a pořadatel připravil pro koně i jezdce skvělé podmínky, více o akci prozradila ředitelka olomouckého areálu Kristýna Koutná.
Jaká je vlastně historie mezinárodních závodů ve vašem areálu, kdy to všechno začalo?
První mezinárodní jezdecké závody se v Olomouci konaly před deseti lety. V roce 2014 se začala psát historie mítinků zařazených do Světového poháru v parkurovém skákání a po osmi letech se provozovatelé Equine Sport Center rozhodli nabídku akcí obohatit o drezurní mítink na obdobné úrovni. V tomto roce pořádáme třetí ročník CDI Olomouc a čtyřdenní soutěž začne ve čtvrtek 23. května.
Máte po uzávěrce, účast přislíbila evropská špička a stáje budou vyplněny do posledního místečka. Čím si tento pořadatelský úspěch vysvětlujete?
(úsměv) Je to radost! Máme skvělý domácí tým a po dvou letech pořádání Světového poháru v drezuře můžeme konstatovat, že i tento projekt se v Olomouci ujal a oblíbilo si ho nejen velké množství jezdců z celé Evropy, ale i stále větší množství diváků.
Pro laickou veřejnost je drezura koní pohledově obtížnější, někdo by mohl říct, že není tak zábavná jako skoky, čím to, že u vás jsou tribuny vždy plné?
Snažíme se divákům i tyto soutěže maximálně zpříjemnit a prezentovat jim hodnocení rozhodčích nejen prostřednictvím zkušeného hlasatele, ale i pomocí velkoplošné obrazovky zobrazovat průběžné výsledky a ano, musí to být pro všechny i zábavná show, takže nějaké to překvapení musí být (úsměv).
Co je podle Vás pro diváky nejvíce atraktivní? Kde pozorujete největší zájem nejen jezdců, ale i veřejnosti?
Jsou to finálové jízdy, které dvojice prezentují na hudbu, označované Grand Prix freestyle. Jezdec si sám zvolí konkrétní repertoár skladeb a to tak, aby se rytmicky trefil do konkrétního pohybu koně. Cviky jsou předepsané, takže během časového limitu musí odprezentovat vše co má volná sestava v dané kategorii splňovat. Je to neskutečně strhující podívaná. Jsou jezdci, kteří dokáží svou jízdou doslova rozpohybovat publikum a o to taky tak nějak jde.
Pojďme k letošní organizační sestavě, kdo všechno letos přiloží ruku k dílu?
Funkce ředitele samotných závodů se opět ujal Thomas Baur, který má bohaté zkušenosti s realizací drezurních akcí v Evropě, ale i ve Spojených státech amerických. Prezidentkou sboru rozhodčích je Češka Gabriela Valeriánová a společně s ní budou účastníky závodů hodnotit Malgorzata Pawlowská z Polska, Elisabeth Max-Theurer z Rakouska, Hans Voser ze Švýcarska, dále pak Němec Thomas Kessler a Američan William Warren.
V rámci drezurního sportu jde o velmi známá jména, a jaký bude program?
Co se týká skladby soutěží, tak tam se držíme osvědčeného modelu. Rozpis tak zahrnuje opět kategorie CDI-W, CDI3*, CDICh, CDIJ, CDIY, CDIU25, CDIYH a CDIP s úlohami pro děti, juniory, mladé jezdce do 25 let, ale i mladé koně a děti na ponících. A jak už jsem tu zmiňovala divácky nejatraktivnější – Grand Prix a Grand Prix freestyle, které jsou na programu v pátek a v sobotu. Neméně zajímavé však jsou i soutěže v rámci kategorie CDI3*, jejíž úvodní Grand Prix je vypsaná taktéž na pátek a druhá Grand Prix Special na neděli.
Je po uzávěrce, jaké jsou tedy konkrétní čísla, kolik jezdců a koní do Olomouce přijede?
Do Olomouce by mělo přijet 84 koní, může samozřejmě nastat ještě nějaká malá změna.
Pojďme k domácím jezdcům, v jakých kategoriích je můžeme vidět?
Česká republika má zastoupení v rámci CDI2* díky Petře Miki Civišové a Evě Jančaříkové, která se představí i v CDI1*. Do této túry jsou přihlášené ještě Tereza Hábová a Aneta Havlíčková. Velmi zajímavé bude sledovat i mladší věkové kategorie jezdců, kde mají Češi také několik želízek v ohni. Barbora Zourková se bude porovnávat s pěticí konkurentů z Austrálie, Rakouska, Norska a Polska v kategorii jezdců do 25 let. Vyjma Norska je stejné složení zemí v soutěžích mladých jezdců, kde za domácí budou soutěžit Nikola Feherová, Eliška Skřivanová, Eliška Šteflová a Johana Vášáryová.
Velké talenty máme taktéž mezi juniory, a to díky Alici Hubáčkové, Barboře Krejčířové, Elišce Vandasové a Johaně Vášáryové. Tato skupina je obohacena kromě Poláků a Rakušanů o jednu účastnici z Finska. Česko-polskou záležitostí je CDI pro děti, v níž nás budou reprezentovat Anna Milena Appeltová, Liliana Hlavoňová, Alice Hubáčková, Jasmína Vášáryová, Adéla Selyben a Tereza Zeusová. Na ponících se představí ještě Vendula Fajfrlíková, Lucie Kodytková a Barbora Krejčířová. Opomenout nelze ani soutěže pro mladé koně, v níž své svěřence odprezentují Michal Košťál, Linda Křenovská a Ida Vavříková.
Olomoucká jízdárna má vždy nejedno překvapení, prozradíte, na co se diváci mohou ještě letos těšit, bude nějaká „kultura“?
Program bude nabitý, na kolbišti budou drezurní úlohy do slova od rána do večera. Diváci se můžou těšit také na občerstvení nebo mají nově možnost zakoupit si vstup do VIP zóny a sledovat dění ve větším pohodlí. Pro jezdce máme samozřejmě připravený večírek, a to v tématu „úrodné Hané“.
Závěrem, další mezinárodní akce bude následovat o pár týdnů později, co to bude a na co byste diváky ještě pozvala?
Od poloviny června, konkrétně 19.-23.6. u nás pořádáme Mezinárodní parkurové závody CSI2*-W , započítávané do Světového poháru, je to také poslední možnost kvalifikovat se na OH v Paříži. Ještě není po uzávěrce a už nyní jsou počty účastníků větší než v loňském roce. Více informací je opět na našich webových stránkách, a to jak pro následující drezurní závody, tak pro skoky. Držte nám palce, ať vše vyjde a určitě přijeďte.