Podvodníci obrali sedmatřicetiletého muže z Brna o 900 tisíc korun, když chtěl ochránit své údajně ohrožené bankovní konto. Na policejním webu o případu informoval mluvčí Bohumil Malášek. Před obdobnými podvody policie varuje opakovaně.
Uvěřil telefonátu falešného bankéře
Muž podle Maláška uvěřil telefonickému sdělení údajného bankéře, který měl prý na starost bezpečnost kont klientů. Bankéř muži řekl, že jeho jménem v Liberci neznámá osoba požádala o čtvrtmilionový úvěr. Od podvedeného muže bankéř také vyzvěděl, u které banky má zřízený účet. Následně mu sdělil, že jej budou z banky brzy kontaktovat s řešením.
Peníze dal do bitcoinmatů
„To na sebe nenechalo dlouho čekat. O sedm minut později už volal pracovník jeho banky. Navrhl okamžité vybrání všech prostředků a následně muže navedl k vložení peněz na zabezpečená speciální konta,“ popsal mluvčí způsob podvodu. Údajný bankéř muži také zaslal QR kódy k vložení peněz. „V bitcoinmatu poblíž brněnského hlavního nádraží a v obchodním centru v Modřicích tak zmizelo 900 tisíc korun. Muž byl spokojený jen krátce. Záhy, po konzultaci s blízkými, totiž pochopil, že byl podveden,“ uvedl Malášek.
Policisté před podvodníky varovali
O podvodech fungujících na tomto principu policie na jihu Moravy informovala už loni v létě, kdy například devětatřicetiletou ženu z Brněnska podvodníci tak obrali téměř o půl milionu korun, stejně i dvaačtyřicetiletého muže. Jedenašedesátiletá žena z Brněnska takto podle policie loni v létě přišla o 800 tisíc korun.
Majitelé účtů by se měli obrátit na svou banku
V podobných případech by měl podle policie majitel účtu především kontaktovat přímo svou banku na oficiálním telefonním čísle, případně celou záležitost řešit osobní návštěvou banky. Banka obvykle ve spolupráci s majitelem účet blokuje. Na možnost podvodu při převodu financí na kryptoměnu upozorňují i letáky umístěné přímo na přístrojích, takzvaných bitcoinmatech.