Brněnští strážníci mají další možnost jak komunikovat s lidmi v krizových situacích. Operační středisko, které přijímá hovory z linky 156, nyní dokáže volajícímu nabídnout zahájení videa, chatu i lokalizaci. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.
„Výhodou této novinky je, že uživatel přitom nemusí instalovat žádnou aplikaci a strážníci nijak neovládají jeho telefon,“ popsal Ghanem. Službu umožňuje portál Bezpečí od tvůrců aplikace Záchranka. Novinka se zavádí v Brně, Plzni, Karlových Varech a Zlíně.
„Podnět ke vzniku portálu přišel přímo od městských policií. Viděly, jak funguje portál aplikace Záchranka pro záchrannou službu, a oslovily nás, zda bychom jej mohli přizpůsobit potřebám strážníků. Zhruba před půl rokem jsme proto spustili vývoj a jsme velmi rádi, že se do projektu postupně zapojují jednotlivá města v České republice,“ uvedl autor aplikace Záchranka Filip Maleňák.
Strážník na operačním středisku může podle svého uvážení odeslat volajícímu SMS zprávu s odkazem, který určí polohu volajícího a po povolení přístupu ke kameře spustí videohovor. Součástí je také chat s automatickým překladem do několika jazyků a možností zaslat fotografie přímo na dispečink. „Je to pokrok, rozhodně bych toho využil, pokud bych se do nějaké krizové situace dostal. Jen nevím, co to udělá u starších lidí, kteří chytrý telefon většinou neumí ovládat…Těm by to přitom mohlo hodně pomoci,“ řekl Marek Zapletal z Brna.
Rozhodnutí o využití této technologie je vždy na strážníkovi
Pokud následně uživatel souhlasí, stačí na chytrém telefonu s připojením k internetu kliknout na odkaz v textové zprávě. „Nabízí se hned několik velmi užitečných možností využití. Běžně se stává, že svědci zpovzdálí pronásledují pachatele. Poskytnutím polohy odpadá našim operátorům nutnost neustále se doptávat. Údaje jsou navíc zcela přesné, zatímco rozrušení volající někdy nedokážou dobře popsat, kde se nacházejí,“ doplnil ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal. Vizuální přenos zase pomůže dispečerovi udělat si přesnou představu o dění na místě. Pořízený záznam může posloužit jako velmi cenný důkaz.
Portál byl původně vytvořen pro Zdravotnické záchranné služby v ČR
Dnes funguje na všech 14 ZZS nejen v Česku, ale také́ v Rakousku a Maďarsku. Využívají ho také horské služby u nás a na Slovensku. Jako první je portál Bezpečí zaváděn do provozu v Brně, Plzni, Karlových Varech a Zlíně.
V létě roku 2020 představila aplikace Záchranka společně s Nadací Vodafone možnost navázání videohovoru mezi dispečinkem Zdravotnických záchranných služeb a volajícím. Operátor má tak „oči“ na místě události ještě před příjezdem první posádky na místo. Od té doby došlo k využití videa u stovek tísňových volání. Například u autonehod, popálenin či telefonicky asistované resuscitace.
Portál Bezpečí je také propojen se systémy záchranek
Díky tomu bude možné po vzájemné domluvě strážníků a krajské záchranky informace o spolupráci mezi oběma složkami předávat nejen slovně, ale i datovou cestou. Podobně je dnes na krajské záchranky v případě spolupráce u zásahu napojena například i horská služba. Rychlá lokalizace a klasifikace události zjednoduší koordinaci a vzájemnou spolupráci těchto dvou složek.