Sedmapadesátiletý muž z Brněnska chtěl do péče svou devítiletou vnučku, protože ji podle něj její matka zanedbávala a bylo podezření na týrání a nepřiměřené fyzické tresty. Teď však znovu stanul před Městským soudem v Brně, aby čelil obžalobě z poškozování cizích práv a ohrožení výchovy dítěte. Vnučku měl totiž zmanipulovat proti matce. To však dnes rázně odmítla vedoucí krizového centra v Brně-Řečkovicích, která naopak vypověděla, že děvčátko mělo známky syndromu týraného dítěte.
Podle obžaloby vnučku zmanipuloval
Obžalovaný podle státní zástupkyně vnučku zmanipuloval a naváděl ji proti vlastní dceři. „Sděloval jí nepravdivé a negativní informace o její matce. Nepřiměřeně vnučku zatahoval do úředních záležitostí a pouštěl jí nahrávky z jednání se sociální pracovnicí,“ tvrdí žalobkyně.
Matka ji údajně fyzicky trestala
Školačka skončila v létě 2021 v krizovém centru, protože se nechtěla vrátit k matce. Ta na ni křičela, bila ji a uhodila ji sušákem na prádlo. Děvče také vypovědělo, že ji maminka kopala do břicha a nechala ji stát za trest na balkoně, kde se musela dívat do země. „Psala i dětskému ombudsmanovi, že ji matka fyzicky trestá a sociální pracovnice z OSPODu jí to nevěří,“ zaznělo dnes u soudu.
Měla znaky syndromu týraného dítěte
Vedoucí krizového centra, kde dívenka strávila víc než pět měsíců, uvedla, že spolupráce s pohořelickým OSPODem byla velmi nestandardní. „OSPOD totiž od začátku uváděl jako důvod pobytu v krizovém centru manipulaci dědečka. To se nám tak ale vůbec nejevilo, protože školačka u nás byla kvůli podezření na týrání matkou. A měla spíš znaky syndromu dítěte týraného rodičem,“ sdělila svědkyně. Ta jako vystudovaná pedagožka považuje školačkou popsané fyzické trestání matkou za nepřiměřené.
Neobvyklý postup OSPODu
Podle svědkyně bylo chování dívky věrohodné, protože konkrétně popsala, jak ji matka fyzicky trestá. „Její výpověď byla konzistentní a chovala se úplně jinak než zmanipulované děti,“ řekla vedoucí krizového centra. A nalomila i tvrzení soudní psycholožky, podle níž trpí vnučka obžalovaného syndromem zavrženého rodiče. Poukázala i na velmi nestandardní postup OSPODu, který v podstatě krizové centrum úkoloval. Obvyklá praxe je přitom spíš taková, že krizové centrum dává OSPODu doporučení, jak dál postupovat.
Vnučka má dědečka ráda, řekla svědkyně
„Bylo vidět, že holčička má obžalovaného ráda. A při asistovaných schůzkách jsme nepozorovali, že by ji ovlivňoval a manipuloval s ní. Bylo zjevné, že spolu trávili hodně času,“ uvedla svědkyně. Té přišlo zvláštní, že soud po příchodu dívenky do krizového centra zakázal její styk a matkou a dědou. „Většinou k tomu soudy přistupují jen ve výjimečných případech, kdy je zjevné ohrožení dítěte. A bylo divné, že soud později zakázal styk jen s dědou,“ kroutila hlavou vedoucí krizového centra.
Školačka musela chodit na logopedii
Ta také uvedla, že školačka musela chodit na logopedii, protože špatně vyslovovala některé hlásky. To potvrdila i dětská lékařka, která měla holčičku dva roky v péči. „Matka zanedbávala zdravotní péči dcery. Musela jsem ji upozorňovat na povinná očkování a nechodila s ní na preventivní prohlídky. A z doslechu vím, že matka holčičky se často stěhovala po squatech. Péči matky suploval děda, který s vnučkou chodil ke mně do ordinace nebo jsem ji ošetřovala v rámci pohotovosti, když byla nemocná. Všimla jsem si také, že děvčátko mělo tiky, což bylo podle mě nervového původu a pramenilo to ze špatné psychiky. Myslím si, že děda by se o vnučku postaral lépe než matka,“ dodala lékařka.
Rozsudek by měl padnout v červenci
Soudce pak hlavní líčení odročil na červen, kdy chce vyslechnout další svědky. A po provedení zbylých důkazů hodlá v druhé půlce července vynést rozsudek.